Samsung Galaxy A80

Тази година Samsung до голяма степен успяха да възвърнат позиции сред своите потребители и фенове с представянето на флагманската фамилия Galaxy S10-Series, а с появата и на Galaxy Note10-Series се видя, че корейците “все още го могат”. Продуктовите предложения на Samsung, при смартфоните, далеч не са само и изцяло в сегментите на Galaxy S и Galaxy Note. Доста голям брой фенове поглеждат малко по-“ниско” към Galaxy A и доскоро към Galaxy J. През 2019 година, обаче, макар да не е напълно математически вярно, J+A = Ae (A Extended). Тоест цялата серия J-Series се “преля” в Galaxy A-Series. Сега вече не ви се струва странно да има около 10 моделни предложения в портфолиото на Galaxy A, ммм?

В днешните Galaxy A10 – A80 (90) можете да видите всички тези Galaxy J3/5/7 и Galaxy A3/5/7, които до преди 2 години бяха актуални за корейската компания. Както и тогава, така и сега, високата моделна маркировка загатва за по-висок клас възможности и технологии, а при Galaxy A през 2019 година виждаме дори Galaxy A90 5G – най-актуалната технология при мрежово свързване в апарат от серия А? Да, напълно е възможно, като този същият апарат притежава и чипсет Snapdragon 855, поне 6GB RAM, тройна основна камера, и т.н., и т.н. Не звучи доста като представител на средният клас смартфон, изобщо даже. И както споменахме Galaxy A90 5G, така ще дойдем и на конкретният смартфон, който искаме да ви представим – Galaxy A80, познат също и като SM-A805F.

Samsung Galaxy A80 е нещо като “олекотен” вариант на Galaxy A90, но това определение няма да е съвсем точно, защото по същата логика можем да доближим A80 до Galaxy A70 (но съвсем леко). Реално погледнато, трите модела споделят едни и същи размери, един и същи диагонал на дисплея SuperAMOLED, както и наличието на тройна основна камера. Ако причислим А90 5G към смартфоните с поддръжка на 5G и го отделим от другите модели Galaxy A, то Galaxy A80 се явява флагманското предложение на тази фамилия смартфони. Дори и да искате А90 5G да бъде част от Galaxy A, цената му вероятно ще ви накара да приемете нашата идея.

Погледнато технологично, Galaxy A80 е най-технологично ориентираният смартфон на тази продуктова линия на Samsung. Достатъчно е да споменем за завъртащата се основна камера (която се превръща в камера Selfie) и алуминиевата рамка и разликата спрямо останалите Galaxy A вече е осезаема. Използваният дисплей е SuperAMOLED 6.7″ е с разделителна способност 2400 х 1080, защитно покритие Gorilla Glass и може да се нарече напълно Infinity т.е. от край до край е само дисплей. Няма скосявания за лицева камера, няма дупки за поместването ѝ. Получавате 6.7″ матрица с гъстота на пикселите от почти 400 dpi. Чипсетът е Snapdragon 730, а обемът на оперативна памет е с флагманска заявка – 8GB. Потребителската памет е с обем от 128GB, като слот за карти microSD тук липсва. Споменахме малко по-горе и основната камера, която всъщност е и лицева камера (посредством механизъм за завъртането ѝ) – “тройна” камера, съставена от основен сензор 48MP, шикороъгълен 16MP и камера 3D ToF. Батерията, с която е екипиран Galaxy A80, е с капацитет 3700 mAh и поддържа Fast Charge (25W).

Всичко това се намира под управлението на One UI, базиран на Android 9.0.

 

..:Технически характеристики на Samsung Galaxy A80:..

  • Чипсет – Snapdragon 730
  • Процесорна архитектура – Kryo 470 Gold + Kryo 470 Silver (модифицирани Cortex A76 + Cortex-A55)
  • Процесорни ядра – осем ядра, работна честота 2x 2.2 GHz Gold  + 6x 1.8 GHz Silver
  • Графичен домейн – Adreno 618
  • Дисплей: 6.7″ SuperAMOLED, 2400 x 1080 пиксела, 393 ppi, Gorilla Glass 5 (?)
  • Оперативна памет: 8 GB.
  • Потребителска памет: 128GB
  • Поддръжка на Wi-Fi 802.11b/g/n/ac (2.4 GHz + 5 GHz), Wi-Fi Direct, Wi-Fi Hot-Spot
  • Поддръжка на Bluetooth 5.0
  • Поддръжка на GPS, A-GPS, GLONASS
  • 2G свързване: GSM GPRS/EDGE 900 MHz/1800 MHz/1900 MHz
  • 3G свързване: HSPA, 42MBits
  • LTE свързване: LTE-А Cat. 11, 675 MBits
  • Основна камера: 48 MP wide (f/2.0) PDAF; 8MP ultrawide (f/2.2); ToF 3D Camera f/1.2
  • Лицева камера: като основната
  • Батерия: Li-Polymer 3700 mAh
  • Операционна система: Android 9.0 Pie, One UI
  • Физически размери: 165.2мм х 76.5мм х 9.3мм
  • Тегло: 220гр.
  • Особености:  завъртаща се камера, Gorilla Glass, Fast Charging 25W

 

В окомплектовката на Galaxy A80 намираме слушалки (свързват се директно към конектора USB Type-C), кабел USB Type-C и зарядно устройство Super Fast Charging с възможност за зареждане до 25W (налице са няколко варианта за захранващо напрежение и ток, поради което ще можете спокойно да включвате и други видове смартфони и/или таблети).

 

Бегъл поглед по фасадата на Samsung Galaxy A80

На фона на останалите Glasstic-тип модели от серия Galaxy A-2019, A80-тката стои някак си отделно, различно от тях, по-модерно, по-“тежко”, ако щете – по-скъпо. В известен смисъл погледнато, A80 би следващо да е най-добрият представител на Galaxy A за тази година и ако не обръщаме внимание на 5G-ориентираният A90, то Galaxy A80 наистина е най-доброто предложение на тази моделна линия смартфони на корейският производител Samsung.

Дизайнът на Galaxy A80 предлага супер стилна визия и метално усещане (но не в отрицателен смисъл). Задният капак, все пак, не е метален, но разполага със защитно покритие Gorilla Glass (такова е налице и върху дисплея). Рамката, която обхваща целият апарат, обаче, е метална, и нейното присъствие доста добре завършва цялостното възприемане на този апарат. Предвид своят 6.7″ дисплей, Galaxy A80 е един от най-големите смартфони на Samsung.

Авангардният механизъм за завъртане на основната камера води до липсата на самостоятелна предна камера, или по-конкретно казано – дисплеят няма нужда да притежава скосявания или вграден сензор (матрица Infinity-О). Най-общо казано, предната страна на A80 е запълнена (почти) изцяло от дисплея SuperAMOLED. Да, много правилно ви прави впечатление, че в горната си част смартфона не заделя част от мястото за говорител (слушалка). Физически такава няма, тя е вградена в дисплея (подобно на Huawei P30 Pro). Нищо не нарушава хегемонията на дисплея при Galaxy A80.

Задният панел на Galaxy A80…. не предлага нищо, защото камерата реално не е част от него. Тя си е на отделен механизъм. Същото може да се каже и за горната част на смартфона, като предвид особеността на камерата, повече от нормално е в тази част смартфона да не притежава нещо друго. Въпреки това допълнителният “noise-cancellation” микрофон е поместен именно там (явно има как).

Отдолу на Galaxy A80 можем да видим конектора USB Type-C, говорителя, основният микрофон, както и “шейната” за поставяне на карти SIM…. опция за карти microSD няма.

Що се отнася до разните бутони Power, Volume и прочие….

.. от дясната страна (традиционно, макар и да са налице вече и изключения) се намира бутона Power, докато Volume-ите са от лявата страна. Сензорът за пръстови отпечатъци се намира в долната част на дисплея.

Тук вероятно е моментът да коментираме и особеността на камерата и поставянето на защитен калъф или “кейс”. От Samsung са предвидили това и са създали дизайн за този тип изделия, при който апратът е почти напълно защите, с изключение на задната част на горният ръб на устройството (т.е. кейса минава и отгоре на смартфона, но не изцяло, което си личи и по снимката).

Правим този коментар, защото по време на тестовият период доста наши познати и приятели се поинтересуваха как точно може да бъде защитен този смартфон, предвид механизма на камерата. Решението не е на 100% ефективно, но все пак дава голяма доза сигурност и защита.

 

Дисплеят на Samsung Galaxy A80

Достигайки до дисплея, при този смартфон Samsung използват матрица 6.7″ FHD+ SuperAMOLED с гъстота на пикселите от малко под 400 dpi.

 

Вече стана дума, че камера сензор отпред липсва, поради което този плосък Infinity дисплей е цял и непокътнат, без скосявания, без вградени камери. Това позволява да се постигне съотношение дисплей-към-тяло от почти 86%. Това, обаче, не е най-интересното около този дисплей SuperAMOLED.

Няма какво много да се каже за тази матрица, имплементирана в Galaxy A80. Чудесно цветонасищане и възпроизвеждане, много добри ъгли на видимост. Единствено по-добри характеристики за AMOLED може би ще намерите при Dynamic AMOLED при Galaxy S10-Series.

 

Камерата на Samsung Galaxy A80

Една от отличителните черти на Galaxy A80 несъмнено е нейната основна камера. И не толкова заради използването на по-скъп (за сегмента) сензор, колкото до реализацията на самата “снимачка”. Основната камера е и лицева камера заради специалният механизъм, който позволява камерата да се завърти на 180 градуса и да стане лицева, когато потребителя пожелае да си направи “селфи”, или видео конферентен разговор, или каквото и да било, изискващо работа с лицевата камера.

 

Подобна имплементация е нещо доста смело, особено когато говорим за движещи се компоненти и въвеждане на вероятност за влошаване на физическата издръжливост на апарата. В основно положение (т.е. позиция на задна камера) Galaxy A80 по нищо не издава, че има подобен механизъм на завъртане на камерата. Сглобката е много стабилна, като единствено нарочно бутане на най-горната част на апарата “издава” разликата спрямо всички други модели на Samsung от серия Galaxy A (че и не само). Същото се отнася и до момента, в който “разгънете” Galaxy A80 и основната камера се превърне в лицева “selfie”. Можете да си направите Selfie или да проведете конферентен разговор, използвайки същата тази 48MP камера, която до преди момент ви предоставяше възможност да правите много хубави снимки под формата на основна камера. В този си режим (“selfie”) камерата дава не само качество, но и подобрена функционалност (спрямо “класическото” решение със самостоятелен сензор над самият дисплей), като например възможност за доста широкоъгълни снимки и лесната направа на групово селфи.

Нашите тестови снимки са направени при напълно стандартни настройки за режим Photo (автоматични настройки), 12MP фотоси:

 

Снимките са доста добри, с много детайл и цветове. Типично за Samsung, местата с повишено ниво на шум (не са много, ако трябва да сме честни) се “омекотяват”, като на някои снимки конкретното място изглежда като нарисувано с пастелни моливи, отколкото снимано с фотоапарат.

Що се отнася до снимките в режим “Нощни снимки”….

… при тях качеството не е на същото ниво, но все пак можем да кажем, че са сравнително добри – детайла и цветовете отново са на ниво. При “нощните снимки” си личи омекотяването още повече, но предвид ниското осветяване са повече от приемливи.

 

Батерията на Samsung Galaxy A80

Въпреки своят размер, по една или друга (ако сте си помислили за модула за камерата – да, на прав път сте) причина Galaxy A80 не може да сподели капацитетът на батерия, който е наличен например в Galaxy A70 (4500 mAh) и предлага “само” 3700 mAh. Да, за апарат с подобни размери, представен през 2019 година 3700 mAh може да не звучат много, но издръжливостта на батерията при автономна работа зависи и от нивото на консумация на самият апарат.

Това е и постигнатото от Galaxy A80 в тестът PCMark 2.0 Battery Life. Резултатът е задоволителен, като не може да се каже, че е нисък, но далеч не е най-доброто, което можете да очаквате от апарат на подобна цена и позиция. Наличието на 25W Fast Charging компенсира в известна степен, като може да ви даде 50% заряд за само 30 минути.

 

Субективни впечатления от Samsung Galaxy A80

Още на пръв поглед си личи, че този апарат е пропуснал идеята за Glasstic Design и е преминал на едно ниво нагоре, може би нивото, на което високият клас представители на Galaxy A през 2019 година би трябвало да се намират (макар че A70 не споделя това мнение). Апаратът се усеща по-тежък, а и си е – все пак е 220 грама. Въпреки това за смартфон с дисплей 6.7″ е до голяма степен оправдано, масово флагманите тази година с подобен диагонал на екрана са със сходно тегло. Що се отнася до теглото, не смятаме това за недостатък, а по-скоро за предимство. Galaxy A80 е стабилен, масивен смартфон, сериозен билд. На усещане, поне докато не свикнете с него, използването на А80 създава впечатление, че това е изцяло метален апарат, не само неговата рамка. Ясно е, че това не е вярно, но усещането за масивност остава. Предвид моделната маркировка (80) сме напълно ОК и с размерите. Galaxy A80 си е точно на мястото. Единствено не ни допада “желанието” на задният панел да събира отпечатъци – много лесно му се отдава, но наличието на защитен калъф решава и този проблем.

Цялата предна страна на Galaxy A80 е заета от дисплея, и това ни харесва изключително много. Няма слушалки, няма камери, няма нищо. Само дисплей…. от-до, дисплей, дисплей, дисплей. Простете повторението, но фактите са си факти. Заради вграждането на слушалката в екрана, по време на разговор ще трябва да държите смартфона една идея по-ниско от нормалното (“слушалката” не е позиционирана в най-горната част на матрицата SuperAMOLED, а малко по-ниско), но с това се свиква точно за 2 дни. След това ви остава само кефа от огромният дисплей.

А що се отнася до самият дисплей, този 6.7″ SuperAMOLED на Samsung е поредният пример, че компанията наистина много я бива при матриците за смартфони (а и не само). Чудесно възпроизвеждане, и цветово, и като ниво на яркост, и изобщо. Гледането на филми, клипове и прочие видеоматериал е истинско удоволствие. В тъмна стая, на максимална яркост този дисплей може да се използва и за… фенерче.

От към производителност нямаме какво толкова да кажем за Snapdragon 730 и прилежащите му 8GB RAM, освен че са много добър избор за този смартфон. Това все пак е апарат от среден клас (макар и във високите ешалони на средният клас), поради което дори SD730 е повече от “доволно” що се отнася до производителността. Нека не забравяме, че този схемен набор притежава процесорни ядра Kryo 470 Gold, които са базирани на ARM Cortex-А76, а Adreno 618 е с доста сносни графични възможности. Какво следва от това? Супер бърза и безпроблемна работа на A80-тката във всяко едно отношение.

Използването на “завъртаща” се камера е доста авангардно, особено като решение за устройство, което сравнително лесно можете да изпуснете, ударите и прочие неприятни неща, водещи до евентуални проблеми с механизма. Положителното тук е, че едва ли ще се случи да изпуснете апаратът докато правите селфита, а през останалото време камерата е прибрана сигурно на мястото ѝ. Трудно е да се предположи колко дълго този механизъм ще работи безпроблемно, но като се има предвид, че самата изработка изглежда доста сносна, дори ежедневното щракане на няколко авто портрета няма да породи неприятни хардуерни последици в доста дългосрочен план…. или поне така си мислим ние.

И още нещо – предвид наличието на маханизъм, ротиране и т.н., няма как да не се случва навлизане на прах или друг тип дребно замърсяване при самият механизъм и плъзгащи се части. По време на нашите тестови дни се натрупа много минимално количество прах, което бе лесно премахнато, но тук определено виждаме нуждата от “поддръжка” на определен период от време, дори и тази камера да се използва само като основна (т.е. да няма употреба на механизъма и завъртане на сензорите). Към момента не можем да кажем колко добро изпълнение е и дали има потенциал за проблеми в бъдеще… засега изглежда доста солидно.

Извън авангардността на завъртане и механизми и прочие, основната камера на смартфона се справя много добре да ви направи най-добрите (възможни за този сензор) снимки, не само на дневна светлина, но и при снимане с по-слаба осветеност (или на тъмно). Не сме прекалено очаровани от широкоъгълният сензор, но предвид не до там масовата му употреба ще кажем, че предлага приемливи фотоси. Важното тук е, че основният сензор е доста адекватен на изискванията към Galaxy A80 и няма да ви разочарова (освен ако не очаквате да снима като висок клас апарат, подобно на S10-Series, което просто няма как да стане).

Издръжливостта на батерията при автономна работа е на добро ниво, но нашите очаквания бяха за малко по-прилично представяне. Може би не взехме напълно предвид факта, че апаратът предлага батерия с капацитет от 3700 mAh, което предвид големият дисплей е предпоставка да не можем да видим резултат в по-горните нива. Резултатът от по-горе бе постигнат в режим “Adaptive Power Saving”, като в някой от стандартизираните режими (като например Medium Power Saving) със сигурност ще постигнете по-дълго време на работа между две зареждания. Предвид наличието на толкова добър чипсет и бърза памет, понижението на производителността дори няма да бъде усетено. Освен това стандартният 25W Fast Charging определено създава условия зареждането на батерията става за доста кратко време.

 

В заключение

Няма съмнение, че Galaxy A80 е чудесен смартфон, макар и не всеки да е фен на ротиращата камера. Имайте предвид, че ако рядко правите селфита или използвате лицева камера, значи също толкова рядко ще се налага да ротирате камерата и да виждате по-различно поведение у вашият смартфон, на фона на кажи-речи всички останали. Така специалният механизъм ще си остане малко използван, безпроблемен и направо незабележим. Но в малкото случаи, когато би ви потрябвала добра лицева камера, тогава цялото това ротиране и т.н. ще се оправдае с пълна сила. A камерата като камера се представя също толкова добре и може би ни демонстрира най-доброто, на което SONY IMX576 е способен.

Ако оставим настрана цялата работа с ротацията на камерата и т.н., Galaxy A80 е наистина най-доброто предложение на Galaxy A за 2019 година и наистина доста лесно се вижда защо споделяйки част от характеристиките на Galaxy A70, за A80 директно можем да кажем, че е видимо по-добрият апарат и, че А80 не е просто А70-тка с ротираща се камера. Просто не е. Galaxy A80 тежи на своето място (буквално и в преносен смисъл) и демонстрира много лесно как Samsung са направили сериозен апарат от среден клас, който с някои уговорки можем спокойно да му предложим прехвърляне към горният клас предложения, където корейската компания предлага Galaxy S10-Series и Galaxy Note10-Series. Galaxy A80 би бил чудесен представител на ниският ешалон от предложения във високият клас на Samsung. Според нас мястото му е именно там.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *