Huawei Nova 5T
Преди около 3 месеца ви представихме нашите първи впечатления за един от най-новите смартфони на Huawei (по това време) – Nova 5T. Този (полу-) флагмански смартфон на китайската компания се очакваше от доста време да се появи на мобилният пазар, главно поради интересната комбинация от хардуерни и софтуерни възможности, естествено предлагани на една привлекателна цена.
Още в предишният материал споменахме самата продуктова линия Nova – това е една от по-нестандартните продуктови линии на Huawei, която подобно на Honor ви предлага…. по-нестандартни комбинации между различните основни компоненти в един съвременен смартфон. Също подобно на Honor, и тук няма да получите най-върховите неща (макар че чипсета Kirin 980 изглежда е изключение), но в това няма нищо странно – флагманските технологии и решения винаги са били привилегия на моделите от серии P-Series и Mate-Series, на съответната цена. При Huawei Nova се обръща внимание и на selfie усещането т.е. не е случайно, че Nova 5T разполага с 32MP камера “селфи”. Но, както ще видите по-надолу, лицевата камера на Nova 5T далеч не е най-интересното при този смартфон на Huawei.
Някои от вас вероятно ще зададат и логичният въпрос – как така нов смартфон на Huawei, който да притежава Google APPS и Google Mobile Services? Тук е моментът да изясним веднага нещата – според лицензионните условия на Google, или по-скоро превръщайки се в нещо като “вратичка в условията”, всяка компания има право да използва този лиценз за модел смартфон, който по определени критерии е идентичен с апарат, вече получил своят лиценз. Така Huawei “взаимстват” лиценза на Honor 20 и създават възможност Nova 5T да е “пълнофункционален” смартфон за потребителите в Европа и по други географски ширини.
Наясно съм, че ще се появи и втори въпрос – защо Huawei правят подобен “нов смартфон”, след като вече има Honor 20? Въпросът е логичен, донякъде, но има и своят много ясен отговор – не всеки мобилен пазар (в съответната държава) предлага (или е предлагал) Honor 20, че да се получи “засичане”. Нека вземем за пример България – нито един от трите мобилни оператора не предлага Honor 20, което прави Nova 5T единственият представител. Някои големи интернет магазини все пак предлагат Honor 20, но цената е на същото ниво, а и ако решите да вземете Nova 5T през оператор, с договор за мобилни услуги, цената ще е доста по-приятна. С две думи казано – излишно е да правим повече сравнение, така че оставяме този момент до тук и започваме да обръщаме внимание само и единствено на Nova 5T.
На хардуерно ниво Nova 5T разчита на все още доста актуалният SoC Kirin 980, предлагащ върхово ниво на производителност и като цяло една от флагманските характеристики на смартфона. Налице е 6GB RAM (съществува вариант с 8GB, но не се внася в България), както и 128GB обем на потребителска памет. Слот за карти microSD (или собствената разработка на Huawei – nano memory) няма, така че тези 128GB ще са максимума, на който ще трябва да се разчита. Не бива да забравяме и дисплея на Nova 5T – 6.26″ IPS с разделителна способност 2340 х 1080 и над 400 dpi гъстота на пикселите. Самият дисплей не притежава скосявания в горната си част, като лицевата камера 32MP е част от самият екран, намираща се в горният му ляв край. И като стана дума за камери – основната такава притежава четири сензора, с основен 48MP, допълнен от ултра-широкоъгълен 16MP, 2MP макро и 2MP за ефекти тип “bokeh”.
Всичкият този хардуер се захранва от батерия с капацитет от 3750 mAh, както и EMUI 9.1 (Android 9.0), с вероятно обновяване до EMUI 10 (Android 10) в близките няколко месеца (началото на 2020 година).
..:Технически характеристики на Huawei Nova 5T:..
- Чипсет – HiSilicon Kirin 980
- Процесорна архитектура – Cortex-A76 + Cortex-A55
- Процесорни ядра – осем ядра, работна честота 2x 2.6 GHz Cortex-A76 + 2x 1.92 GHz Cortex-A76 + 4x 1.8 GHz Cortex-A55
- Графичен домейн – Mali-G76 MP10
- Дисплей: 6.26″ IPS, 2340 x 1080 пиксела, 412 ppi
- Оперативна памет: 6 GB.
- Потребителска памет: 128GB
- Поддръжка на Wi-Fi 802.11b/g/n/ac (2.4 GHz + 5 GHz), Wi-Fi Direct, Wi-Fi Hot-Spot
- Поддръжка на Bluetooth 5.0
- Поддръжка на GPS, A-GPS
- 2G свързване: GSM GPRS/EDGE 900 MHz/1800 MHz/1900 MHz
- 3G свързване: HSPA, 42MBits
- LTE свързване: LTE-А
- Основна камера: 48 MP wide (f/1.8) PDAF + 16MP ultrawide (f/2.2) + 2MP macro (f/2.4) +2MP f/2.4 depth/bokeh
- Лицева камера: 32MP wide, f/2.0
- Батерия: Li-Polymer 3750 mAh
- Операционна система: Android 9.0 Pie, EMUI 9.1
- Физически размери: 154.3мм х 74мм х 7.8мм
- Тегло: 174гр.
- Особености: DUAL SIM, gyro
Окомплектовката включва зарядно тип “Fast Charger” 22W (5V, 4.5A), комплект слушалки (с конектор USB Type-C за директно свързване), кабел USB Type-C.
Бегъл поглед по фасадата на Huawei Nova 5T
Вглеждайки се в Nova 5T се забелязва веднага приликата в размера спрямо Huawei P30. Говорим за някакви милиметри разлика, които лесно не могат да се видят с просто око. Алуминиева рамка – налице. Стъкло отпред и отзад – налице. Донякъде започвате да си мислите, че Nova 5T е много повече достоен да носи моделното име P30 Lite, но и за това ще стане дума по-надолу.
Самият апарат следва много изкъсо тенденцията при Huawei за дизайн на 2019 година, като голяма част от апаратите от този (и по-ниския) клас изглеждат по сходен начин. Споменах вече комбинацията от стъкло и алуминий при изграждането на nova 5T, като по една или друга причина, наличие на Gorilla Glass тук липсва. Дисплеят няма изявени ръбове, което вероятно ще се хареса на противниците на екрани тип “edge”.
Предната страна на Nova 5T е изцяло (ама наистина изцяло!) ангажирана от наличният 6.26″ дисплей, като рамкирането около екрана може да се нарече доста минималистично. “Слушалката” е позиционирана буквално на горният ръб, което я прави наистина почти невъзможна да се забележи, без човек да се вгледа. Същото донякъде може да се каже и за лицевата “selfie” камера, вградена в самият дисплей. В крайна сметка, както казах, предната страна на апаратът е дисплей, дисплей и само дисплей.
Отзад панела предлага основната камера в горната си част, както и доста причудливото оцветяване на самият панел. В случая говорим за цвят “Crush Blue” т.е. нюанси на синьото, и дори леко в лилавият спектър, ако ви се занимава да въртите апарата в най-различни ъгли спрямо основната светлина в помещението.
Съвсем класически, от дясно на Nova 5T са позиционирани бутоните Power и Volume, като в случая Power-а изпълнява ролята и на сензор за пръстов отпечатък. От дясно, пък, намираме единствено и само мястото за поставяне на картите SIM.
Отгоре на смартфона са позиционирани допълнителният “noice cancellation” микрофон и IR трансмитъра (на тази снимка се вижда много добре специфичното позициониране на основната “слушалка”). Отдолу пък са основният говорител, конектора USB Type-C и разбира се основният микрофон.
Дисплеят на Huawei Nova 5T
Феновете на дисплеите тип OLED може да останат леко разочаровани, защото Nova 5T разполага с дисплей тип FullHD+ IPS LCD, диагонал от 6.26″. “Диагонала” на дисплея донякъде издава и по-компактният размер на смартфона – не казваме, че това е лошо, а че вероятно ще се хареса на потребителите, които търсят апарат с поне една идея по-компактни данни, но пък и търсят вариант с дисплей поне 6.2″. Тук е и единият от моментите на изненада, защото този IPS LCD е един доста, доста приятен дисплей. Матрицата предлага гъстота на пикселите от над 400 dpi, което също допринася за доброто представяне.
Съотношението тяло-към-дисплей е доста високо (предвид нещата казани по-горе за дизайна на Nova 5T) – над 84%. Цветопредаването е също много добро, като трудно бихме могли да имаме забележки към тази матрица. Със своите 6.26″ екрана на Nova 5T е нито голям, нито много малък и със сигурност попада в една много приятна среда на оптималното съотношение от големина на апарата спрямо размера на дисплея.
Камерата на Huawei Nova 5T
Камерата при този смартфон разполага с четири сензора, като основният от тях е 48MP SONY Exmor RS IMX586. Доста на брой известни модели смартфони разполагат с този сензор, който извоюва много суперлативи за SONY. Наред с IMX586, Nova 5T предлага и широкоъгълен 16MP, 2MP макро за снимки от много близко разстояние, както и “дежурният” сензор за bokeh – 2MP.
Основната настройка на главният сензор е за направата на 12MP, като 48MP сензор комбинира четири пиксела в един, посредством технологията Quad Bayer. Ако желаете, можете да правите снимки и на “пълните” 48MP, но подобен формат едва ли ще ви е нужен. Освен всичко друго, Quad Bayer дава много добри предимства и в почти всякакви случаи 12MP снимки са с по-добро качество.
Нашите тестови фотоси са направени, както винаги, в режим Auto, като избрахме да снимаме в режим 12MP (Qual Bayer). Така или иначе режим 48MP AI Ultra Clarity е подходящ само в някои случаи.
При наличието на самостоятелен сензор за макро снимки, направихме няколко и от този тип (спазихме препоръчителното отстояние от около 4см):
Батерията на Huawei Nova 5T
Стигнахме и до един от най-добре представящите се компоненти от работата на Nova 5T – неговата батерия. Тук налице е капацитет от 3750 mAh, което на пръв поглед изглежда по-скоро недостатъчно за актуалните възприятия (поне 4000 mAh) и търсене на 2 дни време на автономна работа. Е, понякога изненадата е най-добрият начин за демонстрация на качества, особено когато говорим за положителна изненада.
Със своите 3750 mAh, Nova 5Т даде отличен резултат в теста PCMark Battery Test. Въпреки наличието на толкова мощен SoC, като Kirin 980. Тези над 14 часа в теста така да се каже гарантират издръжливост от 2 дни без зареждане, стига да не прекалявате с геймплея и/или видеоклиповете в You Tube.
Тук е редно да споменем, че Nova 5T се предлага с бързо зарядно устройство SuperCharge 22.5W, което позволява да постигнете 50% заряд (от 3% наличен заряд в батерията) за само 30 минути. До пълните 100% на апаратът му отнема по-малко от 90 мин.
Субективни впечатления от Huawei Nova 5T
Определено ни харесва идеята да се използва флагмански SoC при апарат, който струва почти два пъти по-малко от моделите, от които е “заел” този чипсет. Не, че апаратът има нужда от подобна мощност, налице е дори сериозен излишък, предвид възможностите на Kirin 980, в комбинация с наличните 6GB RAM. И докато си говорим за мегабайти и гигабайти, наличните 128GB потребителска памет са напълно ОК за нашите виждания, но липсата на опция за добавяне на карта microSD трябва да се има предвид от тези от вас, които обичат да “тъпчат” смартфона с много музика, видео клипове или филми, и т.н.
Много ни хареса сглобката на Nova 5T, наред с алуминиевата рамка и стъкленият гръб. Апаратът е много удобен за държане в ръка и работа само с една ръка. Липсата на Gorilla Glass е малко разочароващо, но предвид тясната свързаност с Honor 20 сме склонни да проявим разбиране. В случая, обаче, кейс за гърба на апарата е почти задължителен, ако не сте много сигурни в собствените си защитни възможности и изобщо начин на използване на апарата, като същото важи и за дисплея. Освен това, задният панел много лесно “привлича” пръстови отпечатъци и всякакви такива, което неминуемо ще ви подтиква доста често да го забърсвате.
И като споменахме дисплея – искаше ни се да видим някоя матрица OLED, само че вероятно щеше да стане прекалено близко до P30, а от Huawei едва ли искат това. Независимо от това, наличният екран IPS FHD+ се справя много добре със задачата си. Със своите 6.26″ и наситеност на пиксела от над 400 dpi, дисплея на Nova 5T изглежда просто чудесно.
Камерата на Nova 5T е още един аспект от представянето на смартфона, който определено ни допадна. Факт е, че наличието на сензора SONY IMX586 дава своето и апаратът прави чудесни 12MP снимки, особено когато има достатъчно осветеност. Качеството на широкоъгълната камера бе по-скоро посредствено (затова и не ви занимавах с нея), но тя се предполага, че ще се използва по-рядко, или много по-рядко. От своя страна макро-то се справя също много добре (което си личи и по снимките).
Батерията на Nova 5T се справя чудесно със своята задача, макар и на пръв поглед да изглежда не чак толкова потентна, със своите “само” 3750 mAh. Тестовете, обаче, показват нещо съвсем различно. Апаратът умело владее наличният капацитет и спокойно предлага 2 дни на автономна работа. А дори и да е налице по-агресивна консумация, поради по-активна употреба, наличното зарядно устройство SuperCharge бързо може да ви даде достатъчно капацитет, че да възстановите допълнително изконсумираните милиампери. Доволни сме.
Да, не сме споменали липсата на 3.5″ стерео жак – при наличието на подходящ адаптор за USB Type-C, това не е болка за умиране. А и в днешни дни са налице толкова много варианти за безжични слушалки (наред с Huawei Free Buds 3, които ще ви представим съвсем скоро), че липсата на жак-а вече може би не прави впечатление на никого.
В Заключение
Huawei Nova 5T е една интересна смесица от хардуерни и софтуерни възможности, която според нас можеше спокойно да представлява Huawei P30 Lite. Да, наясно сме, че по доста от възможностите си апаратът наподобява P30, но именно в това се крие и нуждата от добавката “lite” – все пак основната камера на двете устройства се различава доста сериозно. Ако Huawei бяха използвали дисплей OLED и при Nova 5T, всеки избрал P30 вместо Nova 5T щеше да се наложи да се обосновава много защо е предпочел доста по-скъпият Р30.
По-компактният размер, в комбинация с наличните сериозни хардуерни характеристики прави този “midranger” т.е. апарат от среден клас много привлекателна покупка. Като един от последните (засега) модели на Huawei с пълноценна поддръжка на Google APPS, Nova 5T се явява най-добрият избор за феновете на смартфоните на Huawei, които търсят предложение в този ценови клас. Като се замисля – не само феновете на Huawei, ами и изобщо потребители, търсещи подобен набор от възможности, в такава опаковка.