Huawei P40 Pro

Още в денят на самият анонс, а именно 26-ти март, ви представихме нашите “Първи впечатления от Huawei P40 Pro” – новият флагман на Huawei за 2020 година, без да отчитаме наличието на Huawei P40 Pro+, както и без да споменаваме бъдещият Mate 40 Pro, който ще видим през есента на 2020 година. P-серията на Huawei винаги е била на по-сериозен фокус, като през 2020 година това не е претърпяло почти никакви проблеми. Дори напротив – заради проблемите със САЩ и липсата на GMS и GAPPS, появата на P40 Pro през 2020 година е много по-важна за Huawei дори вероятно от въвеждането на модела P10 преди 4 години.

Но ето, че продуктовата серия P40-Series на Huawei “видя” своят официален анонс, а от началото на седмицата апаратът вече е дори в продажба. Към момента P40 и P40 Pro+ не са достъпни за закупуване, a наред с P40 Pro китайската компания предлага на българският пазар моделите P40 Lite и P40 Lite E (за тях ще си говорим в някой от следващите материали на нашият сайт Mobility.BG). Целият фокус, обаче, както вече стана дума, е насочен към P40 Pro – основният модел на продуктовата серия, на който Huawei залагат най-много да демонстрира на цялата “широка аудитория”, че компанията не разчита на успеха на P30 Pro, за да се задържи на върховото ниво, в което се намира, дори напротив. Именно на фона на все още много достъпният предходен флагман, P40 Pro ще бъде подлаган на какви ли не сравнения.

Напълно очаквано, както и доста логично, Huawei P40 Pro показва всичко това, на което Huawei са способни в началото на 2020 година т.е. всичко онова, което техният екип R&D е съумял да комбинира като компонентна база и дизайн, че да получим това нещо, наречено P40 Pro. Апаратът е базиран на дисплей 6.58″ 90Hz OLED FHD+, чипсет Kirin 990 5G, 8GB RAM и 256GB потребителска памет. Допълнително памет можете да добавите само и единствено чрез карта nano memory (заема вторият слот за карта SIM т.е. с хибриден слот е). Основната камера може да се похвали с доста богат набор от сензори и прочие – водещ сензор 50MP “Ultra Vision” RYYB, допълнен от 40MP Cine (ultra-wide), както и 12MP “SuperSensing” OIS+AIS телефото с 5х оптичен зуум (10х хибриден) и до 50х максимален зуум. И накрая имаме сензор 3D ToF Depth Sensing. Налице е водо- и прахоустойчивост IP68. Батерията е с капацитет от 4200 mAh, като се поддържа 40W жично зареждане, както и 27W безжично зареждане.

Целият този хардуер се управлява от Android 10 + Huawei Mobile Services.

 

..:Технически характеристики на Huawei  P40 Pro:..

  • Чипсет – HiSilicon Kirin 990 5G
  • Процесорна архитектура – Cortex-A76 + Cortex-A55
  • Процесорни ядра – осем ядра, работна честота 2x 2.86 GHz Cortex-A76 + 2x 2.36 GHz Cortex-A76 + 4x 1.95 GHz Cortex-A55
  • Графичен домейн – Mali-G76 MP16
  • Дисплей: 6.58″ OLED FHD+, 2400 x 1176 пиксела, 441 dpi
  • Оперативна памет: 8 GB.
  • Потребителска памет: 256GB
  • Поддръжка на Wi-Fi 802.11b/g/n/ac (2.4 GHz + 5 GHz), Wi-Fi Direct, Wi-Fi Hot-Spot
  • Поддръжка на Bluetooth 5.1
  • Поддръжка на GPS, A-GPS
  • 2G свързване: GSM GPRS/EDGE 900 MHz/1800 MHz/1900 MHz
  • 3G свързване: HSPA, 42MBits
  • LTE свързване: LTE-А GBit
  • Поддръжка 5G: ДА
  • Основна камера: 50 MP wide (f/1.9) 8xPDAF+OIS; 40MP ultrawide (f/1.8) PDAF; 12MP telephoto (f/3.4) PDAF+OIS, 5x optical zoom; ToF 3D
  • Лицева камера: 32MP wide, f/2.2 + ToF
  • Батерия: Li-Polymer 4200 mAh
  • Операционна система: Android 10, EMUI 10.1 (Huawei Mobile Services)
  • Физически размери: 158.2мм х 72.6мм х 9мм
  • Тегло: 209гр.
  • Особености: DCI-P3 90Hz Display, 5G Support, 5x Optical Zoom, 27W wireless charging, Huawei Mobile Services

 

Окомплектовката включва всичко онова, което бихте очаквали – 40W зарядно устройство, слушалки и ръководство за потребителя. Нашата тестова бройка притежава и TPU кейс към всичко споменато досега, но подобно на ситуацията с P30 Pro, по-скоро не очаквайте наличието на кейса при официалните пазарни бройки.

 

Бегъл поглед по фасадата на Huawei  P40 Pro

Първоначалните очаквания са за различен (от P30 Pro) смартфон, който обаче не е чак толкова различен, поне на външен вид, Що се отнася до физическите размери, P40 Pro е много сходен също с Mate 30 Pro. Около 158мм височина, около 73мм широчина и около 9мм дебелина. Изглежда това са оптималните стойности според Huawei. Въпреки почти идентичните “мерки”, P40 Pro демонстрира още по-голям дисплей със своят 6.58″ OLED FHD+.

Апаратът предлага комбинацията стъкло отпред и стъкло отзад, “свързани” помежду си посредством метална рамка. При нашата тестова бройка с черен цвят всички компоненти почти се сливат един с друг и почти създават усещането за уни-формена сглобка. Дизайнът е почти симетричен т.е. предният панел и задният панел почти еднакво обхващат металната рамка.

На задният панел директно впечатление прави модула на основната камера – издаден видимо над нивото на самият панел. Панелът може спокойно да се нарече огледален – при определена светлина (на снимката не си личи толкова) в помещението спокойно можете да го ползвате и за огледало.

Единствените физически бутони са Power и Volume Up/Down, намиращи се в горната дясна част на P40 Pro. Отгоре по рамката виждаме IR трансмитъра, както и допълнителният микрофон за “noise cancellation”.

Отдолу се намират основният микрофон, конекторът Type-C, както и основният говорител. Тук е и слотът за карти nano SIM/nanoMemory.

 

 

Дисплеят на Huawei  P40 Pro

Дисплеят на P40 Pro е “порастнал” съвсем малко спрямо P30 Pro, около 0.11″, което при почти идентични размери означава още по-висок процент съотношение “екран-към-тяло” при този смартфон – вече почти 92% от предната част на флагманският смартфон на Huawei е заета от неговият дисплей (тук е важно да допълним, че при Mate 30 Pro съотношението е дори 94%, но сега гледаме P-серията).

В “предварителните впечатления” казах нещо доста конкретно, свързано с дисплеят на P40 Pro, което можем да го повторим и сега – много дисплей, малко рамка. Макар P40 Pro да притежава метална рамка, тя е доста трудно да бъде отчетена. Това е заради четворното извиване на дисплея – досега бяхме свикнали да виждаме извиване от двете страни на екрана, но сега Huawei въвеждат нещо сходно и в горната и долната част на P40 Pro. Tова е довело и до наименованието Quad Curved Overflow OLED Display.

Самата матрица е производство или на Samsung, или на BOE, като е последно поколение и наред с това притежава възможност за 90Hz честота на опресняване. При използване на 90Hz повишението в консумацията на батерията е минимално, в сравнение със 120Hz, което изглежда е довело до взимането на това решение. Дори и при 90Hz, разликата спрямо 60Hz се вижда веднага. Образът е “стабилен” и никога не бихме си и помислили да превключим към 60Hz. При P40 Pro двата режима означават съответно “High Refresh Rate” (90Hz) и “Standart Refresh Rate” (60Hz).

На ниво цветове, цветонасищане и прочие можем да кажем, че P40 Pro (или по-скоро неговият дисплей) се справя отлично. Големите компании се научиха, че флагманите трябва да разполагат с най-доброто и P40 Pro не е изключение. Налице са поне 500 cd/m2 що се отнася до максималната яркост, което е повече от достатъчно дори и под яркото лятно слънце.

 

Камерата на Huawei  P40 Pro

Да си дойдем на думата. Тук очакванията бяха доста сериозни, предвид заявката, която компанията направи с P30 Pro и подобренията при Mate 30 Pro. При P40 Pro няма да видите най-сериозната “камерa” имплементация, която Huawei са подготвили за новите P-Series – най-хубавото е запазено за P40 Pro+. Въпреки това, разликите не са големи – при P40 Pro+ е налице още една перископна камера, a всичко друго го имате и при P40 Pro. Като цяло новата основна камера носи името Ultra Vision Leica Camera, като “Ultra Vision” се използва доста често.

Главният сензор на P40 Pro е 50MP елемент, който е най-големият, който компанията някога е използвала – 1/1.28″. С прости думи – налице е поемане на до 76% повече светлина. Всъщност, това е най-големият сензор във флагмански смартфон, в момента на пазара. Разбира се, говорим за сензор тип RYYB, разбира се говорим за наличие на технологията Quad Bayer т.е. резултантните снимки са 12.5MP. Можете да правите и 50MP снимки, ако желаете, но системата определено е оптимизирана за 12.5MP. Освен всичко друго, този сензор прилага 8x PhaseDetection AF (всеки пиксел поддръжка dual pixel AF). И не на последно място – налице е оптична стабилизация (OIS).

Новата перископна телефото имплементация също има с какво да се похвали – нов сензор 12MP (f/3.4, 125mm оптика), разбира се с OIS, предлагащ 5x оптичен и 10x хибриден зуум (та чак до 50х цифров зуум). От своя страна широкоъгълната камера е взаимствана от Mate 30 Pro т.е. сензор 40MP RYYB с поддръжка на Quad Bayer (резултантни снимки 10MP). Четворната камера имплементация се завършва от сензор 3D ToF.

Това е, казано накратко, какво е новото при основната камера на P40 Pro. Очаквайте много скоро нашият отделен, разширен материал на тема “камерата на P40 Pro срещу камерата на P30 Pro”, в която ще наблегнем по-сериозно на новостите и различията спрямо P30 Pro (а и спрямо Mate 30 Pro).

Лицевата “селфи” камера е комбинация от два сензора – 32MP f/2.2 AF и ToF (depth, bokeh).

Сега ще ви покажем нашите стандартни снимки, които винаги правим с цел демонстрация на възможностите на основната камера на смартфона, но по-разширени тестове и сетове със снимки ще видите в споменатото сравнително ревю.

Снимките, както винаги, са в режим “Photo” (т.е. Auto), 12.5MP:

 

Ето и как се представя перископната зуум камера при увеличение 5х (оптично) и 10х (хибридно):


(Normal Mode, 12.5MP)

 


(Zoom Mode, 5x Optical)

 


(Zoom Mode, 10x Hybrid)

 

Както се вижда и с “просто око”, снимките са чудесни. Цветонасищане, детайл, липса на шум (или супер много ниски нива) – какво повече му трябва на човек. Същото се отнася и до перископната камера, която се справя чудесно не само при 5х оптичен, но и 10х хибриден зуум.

 

Батерията на Huawei  P40 Pro

Що се отнася до батерията, тя е с капацитет от 4200 mAh т.е. идентично с това, което имаме и при P30 Pro. Апаратът поддържа както добре познатото 40W жично зареждане, така и 27W безжично такова (налице е и обратно безжично зареждане, унаследено от P30 Pro). Зареждането по жичен път става наистина бързо – за под 1 час батерия с индикация 2% се “сдобива” с останалите 98% заряд и индикира “Charged”. Ако това за вас е архаичен вече метод, 27W безжично зареждане би трябвало да покрие и по-капризните изисквания. Факт, няма да стане толкова бързо, колкото по кабел, но пък пак се случва доста бързо.

При все, че P40 Pro предлага батерия с капацитет идентичен с този на своят предшественик, тестовете на батерията бяха от изключителна важност. И ето, че P40 Pro не разочарова:

Показаният резултат е при 90Hz честота на опресняване на дисплея, така че няма нужда да се притеснявате, че може да имате сериозна загуба на автономно време заради активирането на “High Refresh Rate”. Тук от Huawei са се справили също изключително добре.

 

 

Субективни впечатления от Huawei  P40 Pro

Като първият представител на флагманските модели P-Series на Huawei, който не притежава Google Mobile Services/Google Play, първоначално е доста странно самото усещане за апарата. Всичко идва на психологическо ниво и първите минути гледахме на P40 Pro като на нов модел от тази продуктова серия, който притежава същият (почти единствен) недостатък, какъвто намерихме и при Mate 30 Pro (преди да “коригираме” недостатъка по софтуерен път).

Второто нещо, което е важно да се спомене е, че апаратът не се разкрива пред потребителя веднага т.е. в самото начало има голяма вероятност да ви се стори, че това е почти същият телефон, като P30 Pro (е, ако погледнете директно задният панел, веднага всякакви колебания веднага ще отпаднат). Голямата заблуда тук идва от идентичните размери на двата апарата. В процес на работата с P40 Pro, обаче, веднага започвате да забелязвате разлики “тук и “там”. Смартфонът започва да се усеща различен, което всъщност е нещо много добро за P40 Pro, иначе Huawei със сигурност щяха да се обясняват много защо “новото е като предишното”. Да, да, ама…. не. Новото е ново.

Та така… след първите няколко часа вече си сигурен, че това е нов апарат, с най-интересните “нещица”, които Huawei са съумяли да сложат вътре. Тук дойде и момента на реалното създаване на впечатления от Huawei P40 Pro. Тук започнахме да гледаме на него по правилният начин и да ни прави впечатление неща, като например заоблените горни и долни ръбове на апарата, което от своя страна прави доста удобно плъзването на пръста при сваляне на “чаршафа” с падащото меню отгоре, или пък плъзването отдолу-нагоре по долният ръб, в някоя игра, за да си “визуализирате” трите навигационни бутона (усещането при наличие на защитен кейс е още по-сериозно т.е. удобството е още по-голямо). Изведнъж Quad Curved Display започва да придобива смисъл, като част от снимките по-горе при “Бегъл поглед по фасадата на Huawei  P40 Pro” показват именно за какво става дума.

Апаратът притежава много приятна странична линия, но “гърбицата” на основната камера донякъде разваля симетрията. Хубавото тук е, че използването на защитен кейс (дори и TPU) “коригира” визуално този тънък момент. А ние горещо ви съветваме да използвате кейс при апарат с официална цена от 1999лв с ДДС. Като споменаваме защита, ще е интересно да видим с какъв точно екранен (стъклен) протектор ще може да ни зарадват различните производители на дисплеи, предвид по-различният дизайн на екрана. Е, вариантите TPU и “течно стъкло” (моля ви, не ползвайте подобен боклук, когато искате да защитите дисплея срещу удар) винаги са приложима опция.

По-горе вероятно се е усетило, че дисплеят много ни е харесал. То и няма как да е нещо различно. Quad Curved Overflow OLED Display. Последният да затвори вратата. Huawei са използвали най-добрите OLED матрици (за началото на 2020 година) и в комбинация с 90Hz честота на опресняване, визуалният аспект на нещата е направо прекрасен. Нямаме какво повече да кажем тук – просто е чудесен.

Погледнато реално, очаквахме Huawei да осъвместят още по-“капацитетна” батерия под задният капак на P40 Pro, за да ни дадат още повече време на работа. Не ме разбирайте погрешно – постигнатият резултат е чудесен, но на фона на предшественика ми се искаше P40 Pro да се разграничи (в положителна посока) от P30 Pro и що се отнася до времето на автономна работа.

От към представяне на камерата, тук също нямаме какво толкова неочаквано да кажем – представянето ѝ е чудесно. Не само основният сензор, но и новата перископна камера, при която 10х хибридният зуум е почти неразличим като качество от 5х оптичен. Дори 50х цифровото увеличение при наличието на статив и условия ще може да ви даде прилично изображение т.е. не е само с фиктивно присъствие.

 

В Заключение

Първото нещо, което бих искал да кажа в заключение е, че не очаквах Huawei да успеят да “отскочат” толкова спрямо Mate 30 Pro и P30 Pro, защото тези модели на компанията са наистина много добри и със сигрност е трудна работа да направиш нов модел смартфон, който не само да наскочи своят предшественик, но и вариантът Mate. Браво на Huawei.

Освен това, главно заради глобалният анонс на P40 Pro, китайската компания определено прави всичко възможно да създаде достатъчно алтернативи, че потребителите да нямат нужда от задължително присъствие на Google Play Services и Play Store. Тук не става дума за алтернатива на абсолютно всички приложения – както вече ви показахме в нашата “Една седмица без Google GMS“. Това също е за похвала. Да не говорим, че “разни умни глави” постоянно измислят начини за инсталация на GMS и при Mate 30 Pro/P40 Pro, което за една част от потребителите е “точно това, което искат”. Тестовият P40 Pro вече е “екипиран” с GMS и Google Framework, за което ще стане дума много скоро. Подобно на ситуацията с Mate 30 Pro, след “оптимизацията” P40-ката също става напълно “Google-функционална”.

Няма да се разпростирам в някакви сериозни умозаключения относно всичко това, което видяхте по-горе за новият Huawei P40 Pro. Всичко казано до момента е напълно достатъчно, за да можете и сами да си направите своето заключение. Наследникът на P40 Pro съвсем с право може да се нарече такъв. Факт е, че това не е революция, но пък от своя страна еволюцията е достатъчно видима, което е по-важното.

 


One thought on “Huawei P40 Pro

  • Pingback: Huawei P40 lite – mobility.bg

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *