Една седмица С Huawei P40 Pro и БЕЗ Google Mobile Services

Преди седмица Huawei официално обявиха продуктовата серия смартфони P40-Series, с два основни представителя за България в лицето на P40 и P40 Pro (P40 Pro+ ще се появи на по-късен етап). Това определено не е първият смартфон на китайската компания, на който да му “липсва” Google APPS (в голямата си част) и Google Mobile Services – Mate 30 Pro е пионер в това отношение. За разлика от Mate 30 Pro обаче, P40-Series получиха не само глобален анонс, но ще “видят” и глобалното си пазарно въвеждане съвсем скоро, след само няколко дни (датата е 6-ти април). И докато Mate 30 Pro си беше наистина труден за достигане, дори човек да има желание (бройките в България от 1-вата партида се разпродадоха за 2-3 дни, а за втора партида никой и не говори), при P40 и P40 Pro (към тях можем да добавим и P40 lite и P40 lite E) нещата са точно на другият край на сравнението – след 6-ти април всеки заинтересован ще може да си вземе P40 Pro не само чрез мобилните оператори, но и чрез няколкото големи IT магазинни мрежи на територията на България.

След като P40 Pro ще е толкова достъпен, като едни (почти) средно-статистически ползватели на Android OS, Google APPS и Google Mobile Services решихме да пробваме какво ще е да съществуваме цяла една седмица без “скъпоценните” GAPPS и GMS. Така де, много хора вярват, че смартфон без тези “две неща” е непълно функционален (за някои хора – напълно нефункционален), много ограничен и прочие, и прочие. Поради това решихме да изпитаме тези “затруднения” и на собствен гръб. Тук включваме всички Google APPS, които са недостъпни за потребителя – т.е. не могат да бъдат клонирани от предходен смартфон, както и не могат да бъдат инсталирани дори и чрез външен AppStore от рода на APKPure (или пък Huawei AppGallery).

Всяко едно приложение, което подлежи на клониране и/или допълнителна инсталация и работи успешно го приемаме като достъпно и по този начин използваемо през 7-дневният период.

Тук трябва да добавя, че няма да стартираме работата си с P40 Pro от 0-лата т.е. да градим всичко върху новият апарат, от самото начало. (ако вие имате такива желание, за вас много добра работа ще свърши приложението More Apps, достъпно в AppGallery). Прекалено IT-ориентирани сме да си правим такива експерименти, още повече, че приложението Huawei Phone Clone (актуален билд версия, която използвахме – 10.1.1.320) се справя доста добре с клонирането на “старият смартфон” върху “новият смартфон”. Самата работа с Phone Clone е повече от елементарна, поради което не е никакъв проблем да я използваме не само ние, но практически и всеки един ползвател на смартфон, независимо дали има някакви по-сериозни IT познания или не.

“Старият апарат”, от който прехвърляме информацията е Huawei P30 Pro. Със сигурност може да се каже, че клониране Huawei към Huawei ще даде най-висок процент на успешно прехвърляне, което не може директно да се гарантира, ако прехвърляте SONY към Huawei, или Samsung към Huawei. Китайската компания постоянно обновява и подобрява приложението за клониране, така че успеваемостта и при други апарати да е на максимално високо ниво. Въпреки всичко, не очаквайте клонирането да е на 100% перфектно и без никакви забележки. Ако не клонирате Huawei към Huawei, тогава говорим за смартфони на два различни производителя, които няма как да използват една и съща модификация на Android OS (не версия, ами модификация).

Така или иначе, стартираме цялата операция по “Google-free седмицата” с клониране на “Старият смартфон”. Процедурата става супер бързо, говорим за 37GB данни, които преминават в голямата си част към Huawei P40 Pro за около 10 минути. Да, доста бързо е, в случая Wi-Fi-то работи чудесно и трансферира с около 80MB/s до 100MB/s.

Много голяма част от приложенията се прехвърлиха без проблем, като някои (като игрите, например) дори бяха с персоналните данни на потребителя и т.н. Става дума за около 40 приложения, из между които са основните чат (Messenger, Viber, Telegram), някои видеоплатформи (HBO Go, Voyo.BG, Netflix, A1 Xplore TV Go, Play Diema Xtra, Bulsatcom TV), някои банкови приложения (например My Fibank), приложенията на мобилните оператори, приложения за online пазаруване (например eMAG, Aliexpress Mobile, Amazon Shopping), някои игри, някои навигационни програми (Magic Earth, Google MAPS, Waze), както и много други програмки, налични на апарата P30 Pro.

Тук трябва да добавим, че приложението на Facebook не може да се прехвърли от старият телефон, но в Huawei AppGallery при търсене на “Facebook” като първи резултат ви се предлага директен линк от страницата на Facebook за теглене на самото приложение, поради което приемаме, че макар невъзможно за клониране, апликацията е елементарно достъпна и най-важното – работи без проблем, така че каквито и да е алтернативни решения не са необходими.

От цялата тази групичка на приложения по-горе се виждат и Google MAPS – когато ги клонирахме от старият апарат, Google APPS работят без проблем (стига да не искате и частта с персонализацията, защото за нея забравете), но ако не ги клонирате, а решите да инсталирате приложението допълнително – няма да сработи (поне за момента). След като клонирането е ОК и приложението работи в последствие, ние приемаме, че и Google Maps са достъпни за нас за използване по време на обявеният 7-дневен срок.

Част от “спорните приложения” е и Waze –  спокойно можете да го инсталирате чрез APKPure и да го използвате успешно, така че го приемаме като част от приложенията, достъпни по време на 7-дневният период.

Подобно на Waze, браузъра Google Chrome не може да се прехвърли, но е достъпен чрез APKPure. Приемаме, че е част от приложенията, достъпни в споменатият период.

В рамките на споменатият 7-дневен период използвахме P40 Pro по начин, по който досега използвахме P30 Pro. Е, поне се опитахме, не всичко е на 100% достъпно по абсолютно същият начин. Ето за какво става дума:

Какво е да използваш Huawei P40 Pro за 7 дни без Google GMS и GAPPS

Преминаването към P40 Pro стана за около 1 час, след което апаратът директно “замени” използваният досега P30 Pro. Дотук добре, няма място за паника, всичко изглежда общо взето същото, само трябва ръчно да си прехвърлим “тапета” за основен екран и за Lock екрана самостоятелно, защото по някаква причина Phone Clone не пожела да го направи. И… готово. Всъщност не сме напълно готови, трябва някои “джаджи” по екрана Home да си ги възстановим сами – Phone Clone не се е справил и с това. Е, ок, отне още 10 минути. Вече може да се каже, че P40 Pro-то изглежда (почти) идентично с P30 Pro-то. Изключая няколкото разлики във визуален аспект, няколкото от към хардуерната част от нещата, няколкото… нека не се захласваме прекалено, а да почнем да работим.

На първо време проблеми с работата нямаме. Приложенията работят, игрите са ОК (някои не “усещат” дори, че са били прехвърлени). Самата идея, че новият апарат принципно няма GAPPS води до онзи момент, в който човек започва да се оглежда за точно тези приложения. Пощата е налице (Gmail, чрез Huawei Email), Google Maps работят също. Не, че не можем да използваме и Magic Earth, но първоначалният психологически момент на “липсват GMS” и GAPPS все още леко се усеща. Липсва и иконата на Google Play Store. Доста е странно, но пък на нейно място сложих AppGallery. Досега използвах Google Chrome, а вече липсва… Е, може би е време да видим как работи вграденият интернет браузър, но от друга страна – реших да инсталирам Chrome през APKPure и да използвам него. В този момент се сещам, че YouTube липсва…. ужас.

Продължавам с тестовете на повечето приложения от споменатите около 40, главно за съвместимост (след прехвърляне) и за работоспособност. HBO Go не работи (зависимост от Google Play Services), същото се отнася и за Netflix-а (през приложението More Apps, достъпно от AppGallery може да се инсталира работеща версия на Netflix). Тези двете ги използвам по-рядко през телефона, така че към момента не е много голям проблем. Интересно е да се отбележи, че приложението Nova Play ме информира, че ми липсват Google Play Services, но налице бе опцията “Ignore”. След това всичко беше наред, клипове и гледане на телевизията на живо са достъпни. Play Diema Xtra бе на същото “мнение”, както Nova Play. Voyo-то, обаче, се гледа по-често и…. работи без ядове, приложението на Bulsatcom TV също. Чудесно, ами какво се случва с A1 Xplore TV Go – също работи без проблем! Явно започваме да набираме скорост…

Тук е моментът, в който ми хрумна, че налице са и цял набор от чат-програми. Telegram-а и Viber са се прехвърлили успешно и работят също толкова добре. Messenger-а, обаче, го няма. Е, инсталирали сме Messenger Lite, който след инсталация на приложението на Facebook се логва директно и възстановяваме функционалността т.е. и Messenger-а е налице, разбира се с цялата “чат история”. Facebook и той, макар и да се използва по-рядко през телефона.

След първите 1-2 дни нещата бавно се успокояват и нервните изблици от липсата на някои GAPPS или неработещи (вече) приложения стават все по-малко. Точно за 3 минути и 12 секунди успявам да намеря достатъчно приятно приложение-заместител на официалното приложение на YouTube, чрез който заместител си възвръщам достъпа до видеоплатформата, поне за гледане на видео файлове. Това приложение, всъщност, дава доста интересна функционалност, като например дори да си свалите видеоклипа за offline гледане на телефона на по-късен етап (също можете да сваляте и само музиката).

На четвъртият ден започвам да се замислям какво “GAPPS”-ориентирано работи към момента – ехеее, имаме Gmail, Google Maps, Google Chrome, заместител на YouTube… и в този момент се сещам, че Google Drive се използва също доста често. Единственият вариант, който към момента работи, е чрез интернет браузър. Не дава същата бързина и удобство, но функционалността е налице. Поне за момента това “решение” на проблема е приемливо.

Игрите са ОК, тях не ги интересува особено наличието на Google Mobile Services (освен, ако не са зависими от Google Play Game Services), поне тези, които използвам. Нещо, което едва сега забелязвам, че не работи, е Google Pay. Освен в игрите, ако имате платени приложения в Google PlayStore, те също към момента са недостъпни (поне в платената си версия). Липсата на Google Pay определено е не малък проблем, за който не намирам никакъв вариант за преодоляване. Поне към момента.

В края на периода бавно, но сигурно започвам да усещам, че сериозна зависимост от Google Play Services нямам…. поне аз. Честно казано не ми пречи, че за момента не мога да плащам Content в игри – и без това нещо такова не е много важно за мен. Наред с това, за мое щастие, важните за мен видео платформи работят без проблем, а някои от другите (HBO Go) ги използвам предимно през компютър (бил той настолен или мобилен) или таблет (тук проблем също нямам).

 

Трябва да коментираме и нещо много важно – голяма част от приложенията, които масово се ползват от хората, а и от мен, са независими от Google Play Services, поради което и нямам проблем с работата с тези приложения. Някои от тях игнорират липсата и демонстрират работоспособност. Някои, обаче, не работеха, което предимно на психологическо ниво е малко неприятно – все пак човек му се иска всичко, което му хрумне и инсталира в телефона да работи, а тук това не е точно така. От моята гледна точка (достатъчно информирана) съм наясно, че се работи активно по въпроса и, че нещата се променят всеки ден, към по-добро. Другото положително в моят случай е, че не използвам платени приложения от Google Play, което да е някакъв недостатък за мен при работата с Huawei P40 Pro. Заобикаляне на проблема в случаи като Google Drive например не е кой знае какво, по-скоро не мога да го спомена като нещо, което да ме дразни.

В крайна сметка на 7-мият ден разбирам, че за моят начин на употреба недостатъците са малко, а част от тях са по-скоро прищявка (иска ми се да работи), отколкото някаква ежедневна (или средно-седмична) необходимост. Huawei P40 Pro бе настроен точно по начина, по който е и P30 Pro т.е. налице е огледално копие, с което работех през последните 7 дни. Важните за мен приложения бяха налице и работеха чудесно. Съвсем наясно съм, че няма при всеки един от вас да се получи същото – до голяма степен всичко ще зависи от това как си използвате телефона, кои приложения използвате и колко зависими са те от Google Play Services.

По-горе споменах и игрите, както и платените приложения – ако не сте от хората, които използват плащане чрез мобилен оператор в съответната игра (чрез Google Pay) или да си закупувате приложения, Google Pay няма да ви липсва. Всъщност вие вероятно дори не сте и много запознати с Google Pay. Ако обаче сте от хората, които имат важни игри/приложения, които разчитат на Google Play Store, най-малкото за “възстановяване” на приложението (ако клонирането му не се получи успешно), липсата на Google Play Store/Services ще се усети доста сериозно.

 

Какъв извод мога да направя (дори за себе си)?

Ако се заглеждате по Huawei P40 Pro и по някакъв начин ви притеснява липсата на (някои) GAPPS и Play Services, най-малкото проверете какво точно ви липсва. Може да се окаже, че говорим за 1-2 дреболии, които за вас са пренебрежими и реално не ви пречат на този Ъпгрейд. Може да се окаже, че проблемните моменти са повече и искат по-сериозно обмисляне на ситуацията. Най-важното е да не прибързвате при вземането на финалното решение, за да не се окаже по-късно, че сте се подвели по масовата психология по този въпрос и сте направили грешният избор.

В моята ситуация мога да кажа, че се връщам към P30 Pro с мисълта, че ще ме посрещне същият апарат т.е. същата функционалност. Да, вече ще мога да плащам някакви неща в Play Store (което правя изключително рядко до момента). Да, всички видео платформи ще работят нормално, а YouTube ще го достъпвам чрез официалното приложение, но… като се замисля, май предпочитам да притежавам P40 Pro с тези някои ограничения (но доста приятни хардуерни подобрения), отколкото P30 Pro (или друг негов конкурент) с GAPPS и Play Services….


6 thoughts on “Една седмица С Huawei P40 Pro и БЕЗ Google Mobile Services

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *