Първи впечатления от Samsung Galaxy Note20

Едно от най-очакваните неща за втората половина на 2020 година се случи – Samsung Galaxy Unpacked August 2020. Това събитие бе началото на някои много интересни нови устройства на корейската компания – смартфоните Galaxy Note20-Series, таблетите Galaxy Tab S7-Series, часовниците Galaxy Watch3, слушалките Galaxy Buds Live, както и Galaxy Z Fold 2.

От всички тези споменати “благини”, за доста кратко време (за съжаление) ни бяха предоставени Galaxy Note20, както и Galaxy Buds Live. По-простичко казано – основният модел от новата продуктова серия Galaxy Note и новото поколение безжични слушалки Buds. Някои биха казали, че Note20 Ultra е далеч по-интересен и Samsung трябваше да ни предоставят първо него, но всъщност Note20 Ultra в някои аспекти демонстрира вече видяното в Galaxy S20 Ultra. В същото време Note20 e смартфон, който от много време насам (по-точно, от цели 5 години, от Galaxy Note 5) ще предложи нещо, което определено ще привлече повече внимание – плосък дисплей. Не е голяма тайна, че много потребители реално не са кой знае какви фенове на извитите дисплеи (тип edge), а продуктовата серия Galaxy Note просто “изостави” плоските дисплеи с появата на (злополучният) Galaxy Note7. Сега е време да видим въвеждането на ново поколение Note, който да може отново да предложи лишен от извивки екран.

Вече споменахме, че Galaxy Note20 е “младшият” т.е. основният модел в продуктовата линия Note20-Series, така че ако досега не сте се интересували от това какво се очакваше да видим като нововъведения и технологии при тази продуктова серия, не очаквайте да прочетете за всички тях, свързани и налични при Note20. За всичко най-ново и най-добро, на което са способни корейците от Samsung ще трябва да се насочите към Galaxy Note20 Ultra. Въпреки това, Note20-ката има с какво да привлече внимание към себе си, като именно на това обърнахме внимание и ние в малкото време, в което разполагахме с този нов смартфон на Samsung.

 

 

..:Технически характеристики на Samsung Galaxy Note20:..

◾Чипсет – Samsung Exynos 990 (EU)
◾Процесорна архитектура – Samsung Mongoose M5, Cortex-A76, Cortex-A55
◾Процесорни ядра – осем ядра, работна честота 2x 2.73 GHz Mongoose M5 + 2×2.5 GHz Cortex-A76 + 4x 2.0 GHz Cortex-A55
◾Графичен домейн – Mali-G77MP11
◾Дисплей: 6.7″ 60Hz SuperAMOLED Plus, 2400 x 1080 пиксела, 393 dpi
◾Оперативна памет: 8 GB.
◾Потребителска памет: 128GB/256GB
◾Поддръжка на Wi-Fi 802.11b/g/n/ac/6 Dual-Band, Wi-Fi Direct, Wi-Fi Hot-Spot
◾Поддръжка на Bluetooth 5.0
◾Поддръжка на GPS, A-GPS
◾2G свързване: GSM GPRS/EDGE 900 MHz/1800 MHz/1900 MHz
◾3G свързване: HSPA, 42MBits
◾LTE свързване: LTE-А Cat20
◾Поддръжка 5G: ДА (Note20 5G)
◾Основна камера: 12 MP wide (f/1.8) Dual-Pixel PDAF + OIS; 12MP ultrawide (f/2.2); 64MP telephoto (f/2.0) PDAF + OIS, 3x zoom
◾Лицева камера: 10MP f/2.2, Dual Pixel PDAF
◾Батерия: Li-Polymer 4300 mAh
◾Операционна система: Android 10, One UI 2.5
◾Физически размери: 161.6мм х 75.2мм х 8.3мм
◾Тегло: 192гр.
◾Особености: стерео говорители, IP68, Gorilla Glass 5, 25W Fast Charge, 5G

 

За окомплектовка към смартфона ще си говорим, когато го получим за пълноценното му представяне (ревю), защото първоначалната ни среща бе само със самият смартфон, и нищо друго, което вероятно би попаднало в потребителската му окомплектовка (Galaxy Buds Live със сигурност няма да са вътре). Ако направите предварителна заявка за Note20, и сте от първите потребители, които са я направили, ще получите безплатно и Galaxy Buds+ (новият модел Live се дава като подарък при предварителна заявка на Note20 Ultra).

 

И така, Galaxy Note20…

Дизайнът на Galaxy Note20 определено е замислен така, че да “посяга” както към по-старите модели (все пак е с плосък дисплей), така и да демонстрира, че това е устройство на Samsung, официално въведено през 2020 година. Апаратът е почти 200гр, но определено не създава усещането за 200гр,. смартфон, когато го държите в ръка.

Поликарбонатният гръб е приятен на усещане и не оставя пръстови отпечатъци, което е голям плюс на фона, че имаме смартфон от серия Note20 (2020 година), който да не е със стъклен гръб. Това е едно от много малкото неща, които те карат да се замислиш “ЗАЩО?” при положение, че говорим за мобилен телефон за почти 2000лв, а поставянето на стъклен (присъщ на този ценови и пазарен сегмент) гръб не би трябвало да оскъпи апарата осезаемо.

При по-продължително (до колкото ни беше възможно) използване “липсата” на стъкленият гръб всъщност започва да се размива и в крайна сметка не ни правеше някакво впечатление, освен ако не се ангажираме конкретно да го мислим.

Стоманената (не алуминиева) рамка прави смартфона много здрав на усещане, какъвто трябва да е всеки един флагман. Солидна сглобка, дисплей със защитно покритие Gorilla Glass 5 (е, не е GG Victus, както при Note20 Ultra, но все пак е нещо). Предвид гладкият дисплей, намирането и поставянето на стъклен протектор ще е лесна работа, а е и просто задължителна стъпка още след закупуването на апарата. Този 6.7″ дисплей SuperAMOLED Plus е добре да го пазите от ден 1. Самите рамки (от всички страни) са направо минималистични и след известно време употреба човек със сигурност може да добие усещане, че рамките липсват и предната част на Note20 е “само дисплей”.

Като говорим за “само дисплей”, технически погледнато, 6.7″ SuperAMOLED Plus заема почти 90% от предната страна на Note20. Макар да не е с матрица Dynamic AMOLED 2x, каквото се очакваше, наличният SuperAMOLED Plus върши отлична работа. Поне на пръв поглед (скоро се надяваме и на “втори”) е наистина уникално добър, каквото и очаквахме от Samsung и Note20. Липсата на поне 90Hz честота на опресняване може би е по-явният момент за размишления, когато говорим за нов флагмански модел на Samsung, но предвид факта, че в офиса сме с мобилни апарати, които са с 60Hz дисплеи, тази особеност не ни направи впечатление. Вероятно директно сравнение с 90Hz+ екран ще покаже някаква разлика, евентуално. Така или иначе, ако искате Note20 със 120Hz, ще трябва да погледнете към Note20 Ultra.

От към производителност, Note20 не изненадва и предлага вариант Exynos 990 за Европа (версия Global) и Snapdragon 865 за САЩ и някои други държави. За ниво на производителност няма да говорим – още от S20-ките се видя, че е пределно достатъчно и подхождаща на смартфон от висок клас. Предвид малкото време нямаше как да направи по-смислени тестове за това как се справя Exynos 990 в Note20, на фона на цялата ситуация при Galaxy S20 Ultra (и не само) и многобройните недоволни потребители, притежаващи Exynos 990 в своят S20+/Ultra. Очакванията да видим вариант Exynos 990+, който да има известни преработки в посока на справяне с проблема, не се оправдаха, но това не означава, че Samsung със сигурност не са направили нищо в положителна посока. При следващият ни досег с Note20 (както и Note20 Ultra) ще проверим какво е положението в момента, като оставяме частта с производителността изцяло за пълноценното ревю.

Що се отнася до основната камера, към момента можем да споделим технически характеристики и разликите спрямо камерата на S20+ и Note20 Ultra. Погледнато реално, Samsung са взели трите основни сензора на камерата на S20+ и са ги приложили и при Note20. Така налице е главен сензор 12MP, Dual Pixel PDAF, f1.8 с OIS. Той е допълнен от сензор 12MP ultra-wide, както и от 64MP телефото (също с OIS) с т.нар. “3х хибриден оптичен зуум”, с възможност за до т.нар. “30x Super Resolution Zoom”. Дотук всичко изглежда същото, като при Note20 липсва сензора ToF. Това, може би означава, че Note20 ще прави снимки, идентични до тези на S20+, но за момента не можем да кажем.  Нямахме достатъчно време, за да можем да направим някакви смислени фотоси, които да можем да ви ги покажем, което също ще остане за демонстрация при пълноценното ревю.

Макар да не сме отявлени фенове на работата със Stylus, S-Pen при Note20  със сигурност ни хареса като  употреба и “поведение”. Левичарите, които пишат с лява ръка ще им допадне позицията на S-Pen – от ляво на апарата, предлагайки бързо и удобно изваждане и употреба. Ако, обаче, сте левичар като мен, който пише с дясната ръка и държи телефона с лявата – удобството не е чак такова.

Факт е, че при Note20 няма същата тази ниска латентност от само 9ms (налична при Note20 Ultra), но и тези 26ms, които са заявени са нещо, което преминава в графата “сериозна субективност”. S-Pen се държеше доста прецизно, като макар и лош ръкопис, той бе положен върху дисплея повече от перфектно, като забавяне не се усещаше Все едно пишете с химикалка върху лист хартия. В случая възможностите са много повече. S-Pen е доста удобен Stylus, дори и ръката ви да е по-голяма, а формата му е такава, че няма как да го приберете в телефона по неправилен начин.

В крайна сметка можем да кажем, че първоначалните ни впечатления от Galaxy Note20 са много положителни. Това е първият Note от 5 години насам, който предлага плосък дисплей и дефакто е нещо по-различно на фона на другите си “събратя”. Ясно е, че ако искате плосък дисплей с топ хардуерната окомплектовка, това няма как да се случи, но въпреки всичко Note20 изглежда доста добре екипиран от към компоненти предлагащи висока производителност. За основното ни ревю на Galaxy Note20 наистина остават много неща, но пък за сметка на това тогава ще имаме далеч повече време, за да можем да опознаем по-добре Note20-ката.

Независимо от всичко, очакваме Note20 да има своята “фен база” предвид отличаването му от Note20 Ultra, по-ниската цена от флагмана, както и опцията за S-Pen. И да не забравяме за плоският дисплей, нали така…

 

 


2 thoughts on “Първи впечатления от Samsung Galaxy Note20

  • 12.08.2020 at 18:48
    Permalink

    Защо ми е стъклен гръб? И защо “поставянето на стъклен протектор”?

    Стъкления гръб само трябва да го пази повече човек. А винаги съм предпочитал силиконови и пластмасови протектори за екран – не стъклени поради ниската устойчивост на стъклените.

  • 13.08.2020 at 10:42
    Permalink

    Стъклен протектор на дисплея го пази много повече при падане върху неравна/остра повърхност… нещо, което TPU просто не може.

    Под “стъклен” се има предвид “tempered glass” :)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *