Samsung Galaxy Note20 Ultra
2020 година не бе от най-добрите за производителите на смартфони. Основната причина е ясна, но е почти сигурно, че текущата година ще отбележи по-лоши продажби на мобилни апарати от много време насам. По-лоши продажби, особено когато говорим за най-скъпите представители на тази част от мобилният пазар. Въпреки това, производител като Samsung има “възможностите” да не се повлияе от подобни предвиждания, и да изпълни своите планове до край. Това включва появата не само на новите безжични слушалки Galaxy Buds Live, не само новите таблети Galaxy S7-Series, и не само новото поколение умни часовници Galaxy Watch3. Най-важното – това включва появата на новото поколение смартфони от серия Galaxy Note, a именно Note20-Series.
Съвсем наскоро ви представихме нашите първи впечатления от Galaxy Note20, който обаче очакваме много скоро да се появи отново в наше присъствие и да можем да погледнем на него по един по-подробен и по-обстоен начин. Преди него, съвсем логично, от Samsung решиха да ни предоставят флагмана – Galaxy Note20 Ultra. Следващ плътно новата идея за моделна маркировка на най-добрите смартфони на Samsung за 2020 година, най-моделът Galaxy Note20 е Ultra. Точно както най-моделът Galaxy S20 е Ultra. “+”-ът вече не е достатъчно добър за да може да защити името на флагмана, и поне през 2020 година Ultra-та заема тази позиция.
Та…. Galaxy Note20 Ultra. Предвид целият предварителен хайп и позициониране, Note20 Ultra има доста сериозни “обувки да напълни” (както казват братята американци) – тези на Note10+. Миналогодишният флагмански Note10 определено направи сериозно впечатление и показа, че корейците от Samsung има за какво да твърдят, че са (от) най-добрите на мобилният пазар в момента. Очакванията са Note20 Ultra да затвърди тази идея, но дали наистина ще се справи? Ами… нека проверим.
..:Технически характеристики на Galaxy Note20 Ultra (Global):..
◾Чипсет – Samsung Exynos 990 SoC (7nm)
◾Процесорна архитектура – Mongoose M5 + Cortex-A76 + Cortex-A55
◾Процесорни ядра – осем ядра, работна честота 2x 2.7 GHz Mongoose M5 + 2x Cortex-A76 2.5 GHz + 4x Cortex-A55 2.0 GHz
◾Графичен домейн – Mali-G77MP11
◾Дисплей: 6.9″ 120Hz Dynamic AMOLED 2x, 3088 x 1440 пиксела, 496 dpi, съотношение “екран-към-тяло” – 91.6%
◾Оперативна памет: 12 GB.
◾Потребителска памет: 256GB (слот за карти microSD)
◾Поддръжка на Wi-Fi 802.11b/g/n/ac/ax (2.4 GHz + 5 GHz), Wi-Fi Direct, Wi-Fi Hot-Spot
◾Поддръжка на Bluetooth 5.0
◾Поддръжка на GPS, A-GPS
◾2G свързване: GSM GPRS/EDGE 900 MHz/1800 MHz/1900 MHz
◾3G свързване: HSPA, 42MBits
◾LTE свързване: LTE-А Cat 20
◾Поддръжка 5G: ДА (модификация 5G)
◾Основна камера: 108 MP wide (f/1.8) PDAF+ Laser AF, OIS; 12MP ultrawide (f/2.2); 12MP telephoto (f/3.0) 5x optical zoom (50x Hybrid), OIS
◾Лицева камера: 10MP f/2.2 Dual-Pixel AF
◾Батерия: Li-Polymer 4500 mAh
◾Операционна система: Android 10, One UI 2.5
◾Физически размери: 164.8мм х 77.2мм х 8.1мм
◾Тегло: 208гр.
◾Особености: Samsung Fast Charge 25W, IP68, Dynamic AMOLED 2x, Gorilla Glass Victus, 108MP camera, S-Pen, stereo speakers
Окомплектовката на смартфона съдържа ръководство за употреба, жично зарядно устройство 25W, жични слушалки AAKG (с допълнителни “тапи”), както и разбира се кабела USB Type-C. Ако сте от първите потребители, заявили или закупили Galaxy Note20 Ultra в България, след регистрация в Samsung Members ще имате възможността да получите безплатен комплект безжични слушалки Galaxy Buds Live. И както казват Samsung – побързайте, бройките са ограничени…
Бегъл поглед по фасадата на Galaxy Note20 Ultra
Предоставеният ни за тестове вариант на Note20 Ultra 5G (не, че имаше какво да го правим това 5G, но това е един друг въпрос) е в основният за модела цвят Mystic Bronze (бронзов) и общо взето е цветът, с който Samsung искат да запомните този смартфон (както и неговият “събрат” Note20). Освен Mystic Bronze, в България ще можете да срещнете и Mystic Black (черен), a в световен мащаб е налице и вариант Mystic White (бял).
Note20 Ultra притежава (както обичаме да казваме) “симетричен дизайн” т.е. предната и задната част на смартфона са с идентични извивки, като между тях се намира стоманената (да, не е алуминиева!) рамка на мобилният апарат (в т.нар. “сандвич”). Тази симетричност придава много елегантен вид на Note20 Ultra, макар и това да е най-големият по размери Galaxy Note, който досега се е появявал на бял свят (и казвам това не само заради 6.9″ дисплей). Но не е най-големият Galaxy изобщо, защото S20 Ultra дефакто е още по-голям. Това е и най-тежкият Note досега, със своите 208гр. След само един ден работа със смартфона, усещането за големина и тегло изчезва, но за това ще стане дума след малко. Както дисплея, така и задният панел са допълнително защитени с най-новата версия на Gorilla Glass на Corning – Gorilla Glass Victus.
Предната част на смартфона е заета изцяло от дисплея, и като казваме изцяло – много рядко сме виждали смартфон с толкова минималистични рамки около екрана – заетостта от страна на дисплея е 92% (screen-to-body ratio, за сравнение – при S20 Ultra е 89.9%), като единствено само Mate 30 Pro може да се похвали с повече (94%). Независимо дали сте виждали или не Mate 30 Pro на живо, Note20 Ultra определено впечатлява. Лицевата камера очаквано е част от дисплея, позиционирана в съвсем малък отвор горе централно в 6.9″ Dynamic AMOLED 2x на Note20 Ultra.
На гърба на смартфона веднага прави впечатление неговата основна камера – модулът е видимо надигнат над задният панел, осъвместявайки в себе си трите основни сензора. Имайте предвид, че заявката за дебелина на смартфона от само 8.1мм не включва и модула на камерата.
Горният ръб на апарата, подобно на долния, е плосък, гладък, като отгоре намираме допълнителният микрофон за шумозаглушаване (noise cancellation) и шейната за картите SIM и microSD – Note20 Ultra предлага хибриден (споделен) формат с две позиции за карта т.е. ще трябва да избирате между функционалност DUAL SIM и функционалност добавяне на повече памет за данни посредством карта microSD.
Отдолу пък се намира конектора USB Type-C, основният микрофон, както и основният говорител. Тук, от ляво, е мястото за Stylus-а.
Феновете на Note10+ вероятно ще им направи впечатление, че физическите бутони са преместени (обратно) в дясно, а тези от вас, които винаги са харесвали това позициониране – със сигурност ще аплодират Samsung за това им решение.
Дисплеят на Galaxy Note20 Ultra
Да си дойдем на думата. При Galaxy Note20 Ultra е налице най-добрият дисплей, който от Samsung някога са ни предоставяли – 6.9″ Dynamic AMOLED 2x с разделителна способност 3088 х 1440 (почти 500 dpi гъстота на пикселите). Някои ще кажат, че си е направо същият, какъвто го видяхме при S20 Ultra, но според нас не е точно така. Независимо дали това е по-скоро субективно виждане или не, поне със сигурност може да се каже, че е на същото ниво с този при S20 Ultra и определено най-добрият, който сме виждали в устройство Galaxy Note.
При Galaxy S20 Ultra, ако искате 120Hz честота на опресняване ще трябва да използвате телефона в разделителна способност FullHD. Що се отнася до Note20 Ultra, налице е по-различен подход, чрез режим на дисплея “Adaptive Mode”. Това означава, че не можете да изберете фиксирани 120Hz (макар че преминавайки на високата разделителна способност QHD, дисплея със сигурност ще “седи” на 60Hz опресняване), а да оставите софтуера да превключва според използването на смартфона в конкретният момент. В зависимост дали гледате видеоклип (филм), дали сърфирате в интернет, разглеждате снимки или правите нещо друго, софтуера на смартфона ще преценява каква честота на опресняване да приложи – дали 60Hz, дали 120Hz.
Що се отнася до представянето на дисплея Dynamic AMOLED 2x – не сме специалисти, и може би ще прозвучи субективно още тук (а не по-долу, където му е мястото), но това е най-добрият дисплей, който сме гледали някога под формата на дисплей на смартфон. Samsung далеч не са случайна компания, щото се отнася до AMOLED, а при Note20 Ultra ситуацията е просто безкомпромисна. Вероятно звучим доста постно и без каквото и да е конкретизиране, но тук просто няма смисъл да обясняваме колко е прекрасен, невероятен и прочие – просто е най-добрият до момента. Точка.
Камерата на Galaxy Note20 Ultra
Основната камера на Galaxy Note20 Ultra е нещо, което се очакваше с голямо любопитство, предвид малкото фиаско, което Samsung имаха с камерата при S20 Ultra. Особено “интернационалната” версия, екипирана с чипсет Exynos 990. Между другото, отново да споменем, че тестовият апарат е с чипсет Exynos 990 т.е. версия Global.
Камерата на Note20 Ultra е базирана на три основни сензора – добре познатият 108MP Samsung Bright HMX (вариант Nonacell) от Galaxy S20 Ultra, добре познатият 12MP ultra-wide от S20 Ultra и добре познатият… не, изречението не продължава по очакваният начин. Сензорът телефото търпи корекция, що се отнася до видяното при S20 Ultra – вместо очакваният 48MP сензор, налице е 12MP сензор. Това, може би, е една от причините Samsung да се откажат от 100x Space Zoom и да предлагат “само” 50х максимален зуум при Note20 Ultra. Може би… Не си мислете, обаче, че Note20 Ultra ще предлага по-лош зуум спрямо S20 Ultra заради “уж” по-малкият сензор – това не е точно така. Освен всичко друго, Note20 Ultra предлага истински 5х оптичен зуум, докато при S20 Ultra видяхме 4х такъв.
Една друга промяна при камера сетъпа на Note20 Ultra е липсата на сензора ToF, което прави основната камера на новият Note “тройна”, но липсата на ToF-а едва ли ще направи впечатление на когото и да било. Липсата на едно е довела до наличието на друго, а това е лазерен автофокус (Laser AF). Една от причините за добавянето на Laser AF бяха проблемите на основната камера на S20 Ultra, в някои случаи, когато има нужда от фокусиране на близко разположен обект. По време на нашите тестове на S20 Ultra не забелязахме аномалии от подобен характер, но доста потребители в световен мащаб се оплакаха от такъв проблем. Samsung ги чуха и решиха, че няма толкова нужда от ToF, колкото от допълнителният Laser AF – съвсем логично, Samsung са абсолютно прави.
Нашите снимки са направени, съвсем очаквано, в режим Photo, без допълнителни корекции от наша страна. По-долу ще видите и сравнителни снимки в режимите Zoom – 5х, 10х, 20х, че дори и 50х.
- Photo Mode
- Zoom
Добре се вижда, че камерата на Note20 Ultra се справя чудесно със своята задача, като не сме очаквали и нещо друго. Камерата на този смартфон е из между най-добрите, които можете да срещнете при флагманските смартфони в момента, като определено си личи, че зуум-възможностите са подобрени спрямо S20 Ultra. Макар и да липсва 100х Space Zoom (който режим, дефакто, си е почти неизползваем заради многото специфичност и условности, които притежава), телефото сензора прави също чудесни снимки, поне до 10х. При преминаване към 20х и 50х е налице компромис, макар че в някои ситуации дори 50х предоставя използваеми фотоси – да, говорим за използването на статив. Ако трябва да задълбаем още малко около зуум камерата – снимането в режим 2х се извършва от основният сензор, а за 5х и повече се преминава към телефото. Както вече стана дума – снимките са все така много добри, ако говорим за режимите от 2х до 10х, включително.
Батерията на Galaxy Note20 Ultra
Подсигуряването на захранване за автономната работа на Galaxy Note20 Ultra се извършва чрез вградената батерия с капацитет от 4500 mAh. Любопитното тук е, че вместо очаквано почти сходен обем, Note20 Ultra предлага по-малко батерия, в сравнение с 5000 mAh при Galaxy S20 Ultra (при почти идентични физически размери). Вероятно наличието на S-Pen е принудило корейците да поставят по-“вталена” версия на батерията. Така или иначе, Note20 Ultra ще трябва да се задоволи с по-малко “ток”, макар че на хардуерно ниво, S20 Ultra и Note20 Ultra са почти идентични. Разликата при управлението на честотата на опресняване на дисплея би трябвало да окаже положително влияние върху консумацията, предвид не постоянната работа на 120Hz. По време на теста, смартфона работеше в режим на опресняване “Adaptive Mode”.
Това е постигнатият резултат в PCMark Battery Test. Ако си спомняте все още, Galaxy S20 Ultra съумя да постигне малко над 11 часа време при работа на 120Hz опресняване на дисплея, както и над 15 часа при 60Hz опресняване на дисплея. 10%-те по-малък капацитет на батерията при Note20 Ultra изглежда оказва прилично влияние, но като цяло очаквахме повече от “Adaptive Mode” на дисплея и превключването между 120Hz и 60Hz. Полученият резултат от почти 10 часа можем да го обясним само с предположението, че по време на провеждане на теста, Adaptive Mode по някаква причина е задържал честотата на опресняване на 120Hz през почти цялото време.
Независимо от това, резултатът в PCMark Battery Test потвърждава тезата, че Note20 Ultra е напълно способен да ви даде поне 1 ден време на работа между зарежданията, а с някои уговорки – и два дни.
Субективни впечатления от Galaxy Note20 Ultra
Тук директно можем да започнем с дизайна, като при Note20 Ultra говорим за нещо почти перфектно. Да, почти перфектно, защото “гърбицата” на гърба, която се нарича основна камера е малко повече, от колкото можем да приемем. Ако модулите на основната камера на миналогодишните флагмани са ви се сторили сериозни, изчакайте да видите на живо това, което Galaxy Note20 Ultra може да ви “предложи”. Но, не всичко е загубено, защото първоначалният шок сравнително бързо преминава в “почти поносимо” и човек донякъде свиква с това издигане в горната част на гърба на смартфона. Използването на защитен кейс вероятно ще коригира този “проблем”, но ще “маскира” много сериозно красотата на дизайна на Note20 Ultra. Защото извън основната камера, всичко друго в дизайна на Note20 Ultra е на най-високо ниво. Особено в комбинация с основният цвят Mystic Bronze. Няма две мнения по въпроса.
По-горе никъде не споменахме Stylus-а, като това е съвсем умишлено. Нямаме намерение да ви изброяваме функционалностите на S-Pen, като работата с новата писалка е чудесна дори и да използвате Note20, камо ли ако става дума при Note20 Ultra, където латентността е много по-ниска – само 9ms. Това е най-ниската латентност за Galaxy Note изобщо, което за хора, които не “ходят по ръба” ѝ по време на употреба по-скоро няма да се забележи (в сравнение с 26ms при Note20). Лека, удобна, супер добре замислена, новата S-Pen определено ще се хареса много на потребителите, които си взимат Galaxy Note И заради наличието на S-Pen (Stylus). Позиционирането ѝ в лявата част на апарата е доста удобна позиция, ако сте левичар, и не чак толкова удобна позиция за изваждане/прибиране, ако боравите с писалката с дясната си ръка.
От към производителност, Note20 Ultra е на високо ниво, бидейки флагмански смартфон с чипсет Exynos 990. Споменатият SoC може да не е точно на нивото на Snapdragon 865 (разликата не е фрапираща, все пак), но въпреки това предоставя повече от “много висока производителност”. Не можем да кажем как е положението при моделите със SD865, но екипираният с Exynos 990 апарат определено загрява при по-продължително натоварване… на основната камера. Нещо, от което се оплакваха доста потребители със S20 Ultra (Exynos 990), а очакванията бяха при Note20/Ultra това да е решено. Изглежда, че решението, ако има такова, не е съвсем адекватно. По време на геймплей или гледане на видео, апаратът не се загрява достатъчно, че да го отчитаме като нещо заслужаващо внимание.
Споменавайки основната камера, Note20 Ultra се справя чудесно, наистина чудесно. Не само при снимките с основният сензор (ниво на шум, което трудно някой може да забележи, чудесни цветове и прочие), но и що се отнася до телефото-то. Дали ще е 2х зуум, 5х, 10х – разчитайте на много добро представяне. Ако искате да се опитвате да щракате 20х и 50х – подсигурете си стойка или триножник, или нещо, което е стабилно (а не дори супер леко треперещи/мърдащи ръце). Съседката в отсрещният блок определено трябва да внимава с какво е облечена, когато дърпа пердетата на прозореца…
Що се отнася до представянето на батерията, този компонент на Note20 Ultra донякъде бледнее на фона на всичко това, за което стана дума по-горе (отново да обърнем внимание, че това е вариант Global с чипсет Exynos 990). Не ме разбирайте погрешно – почти 10 часа време на работа в теста PCMark Battery, както и личните ни впечатления при работа със смартфона затвърдиха идеята, че 1 ден активна работа е напълно във възможностите на Note20 Ultra. Освен това подозираме софтуера на Note-а за задържане на постоянни 120Hz честота на опресняване по време на целият тест…
В Заключение
Какво можем да кажем в крайна сметка – Galaxy Note20 Ultra е един топ модел смартфон на компанията Samsung. Тук две мнения няма. Ако сте мега фен на смартфон с функционалност Stylus, Note20 Ultra e най-доброто, което можете да намерите към момента. И тук две мнения няма. Дали, обаче, цената е оправдана за функционалността, която се предлага? Е, този доста субективен момент ще трябва да си го прецените сами. Не сме в състояние да дадем ясно и точно мнение в коя да е от двете посоки на разсъждение.
Note20 Ultra е, както обичам да казвам, всичко най-добро, което Samsung могат да предложат в момента. Дизайн, дисплей, чипсет (ако приемем, че Exynos 990 е най-добрият SoC на Samsung), камера, S-Pen. Да, тук трудно можем да добавим и батерията, но наличието на S-Pen вероятно е повлияло за да не видим 5000 mAh и при Note20 Ultra. А, не бива да пропускаме дори новият цвят – Mystic Bronze. Определено заслужава да го споменем към добрите инженерни (или дизайнерски?) решения на корейската компания.
Не можем да не споменем и цената – Note20 Ultra е най-скъпият Note досега. Със своите ~2500лв (цена без договор с мобилен оператор), този смартфон определено не е по джоба на всеки фен на S-Pen + Galaxy Note. Премиумът си има своята цена и име. Закупуването на Note20 Ultra от страна на най-големите фенове може да има и доста сантиментална стойност – има вероятност догодина да не видим ново поколение Galaxy Note, така че Note20 Ultra да се окаже първият и последен Galaxy Note Ultra, който Samsung ще ни представят.