Samsung Galaxy Note10+
Днес ни се падна честта да ви представим най-новото поколение премиум смартфони на Samsung, а именно Galaxy Note 10. По-специално ще стане дума за по-сериозната от двете модификации т.е. Note10+, но преди няколко години бе налице ситуация, която можеше да доведе и до един бъдещ, хипотетичен момент, в който никой нямаше да говори за Galaxy Note10+, защото такъв апарат просто нямаше да има. “Ситуацията” е всичко онова, което се случи около Galaxy Note7…
Реалността е такава, че Samsung доста умело и доста бързо се справиха с този проблем и не само, че постигнаха успех с наследника, Galaxy Note8, но и в момента виждаме появата на Galaxy Note10-Series. Вече говорим за “Series”, защото апарата не е само един, ами вместо да видим само Note10, Samsung решиха да ни дадат и Note10+. Може да се поспекулира кой от двата модела реално би бил единственото предложение на Samsung, ако компанията отново беше решила да заложи на само един представител, но според нас това щеше да е Note10+, особено предвид размерите при S10 и S10+. В нашият материал за Note10+ ще видите, че появата на по-малкият (Note10) не е изобщо случайна и е съвсем логичен ход от страна на Samsung, макар и на пръв поглед да не изглежда толкова логично.
И така, сега е моментът на Note10+, който, ако не обръщаме внимание на Note10 5G, е най-най в продуктовата гама на Samsung, що се отнася до смартфоните на компанията през 2019 година. Всичко най-добро е тук, всичко най-ново и най-иновативно (за компанията) е налице при Note10+. Сигурни сме, че някои от вас ще се учудят, че след появата на S10 и S10+ е останало нещо, с което Samsung могат да изненадат или поне да надградят. Четете надолу и се убедете сами.
Galaxy Note10-Series, както вече стана дума, е представена от двата модела Note10 и Note10+. Флагмана Note10+ предлага и най-сериозният (по размер, технология или каквото искате) дисплей, който корейската компания е вграждала в телефон досега – 6.8″ Dynamic AMOLED с разделителна способност 3040 х 1440. Под него Samsung са поместили една доста сериозна комбинация от хардуерни компоненти – Qualcomm Snapdragon 855 за потребителите в САЩ и Китай и Exynos 9825 за Европа и Латинска Америка, които SoC са допълнени от 12GB RAM. Потребителското място за данни може да бъде или 256 GB, или 512GB,а чрез слотът за карти microSD можете да увеличите наличният обем с още до 1TB. Що се отнася до неговата основна камера, там налице са 3+1 сензора – комбинация от основен сензор 12MP, 16MP Ultra-Wide и 12MP telephoto. Четвъртият сензор е т.нар. ToF (Time of Flight). Батерията от своя страна е с капацитет от 4300 mAh.
Всичко това се намира под управлението на One UI, базиран на Android 9.0.
..:Технически характеристики на Samsung Galaxy Note10+:..
- Чипсет – Exynos 9825 (версия EMEA)
- Процесорна архитектура – Mongoose M4 + Cortex-A75 + Cortex-A55
- Процесорни ядра – осем ядра, работна честота 2x 2.73 GHz Mongoose M4 + 2x 2.4 GHz Cortex-A75 + 4x 1.9 GHz Cortex-A55
- Графичен домейн – Mali-G76 MP12
- Дисплей: 6.8″ Dynamic AMOLED, 3040 x 1440 пиксела, 499 ppi, Gorilla Glass 6
- Оперативна памет: 12 GB.
- Потребителска памет: 256GB
- Поддръжка на Wi-Fi 802.11b/g/n/ac (2.4 GHz + 5 GHz), Wi-Fi Direct, Wi-Fi Hot-Spot
- Поддръжка на Bluetooth 5.0
- Поддръжка на GPS, A-GPS, GLONASS
- 2G свързване: GSM GPRS/EDGE 900 MHz/1800 MHz/1900 MHz
- 3G свързване: HSPA, 42MBits
- LTE свързване: LTE-А Cat. 20, 2.0 GBits
- Основна камера: 12 MP wide (f/1.5 – f/2.4) PDAF+OIS; 16MP ultrawide (f/2.2); 12MP telephoto (f/2.1) 2x Optical Zoom PDAF+OIS; ToF 3D Camera
- Лицева камера: 10MP wide, f/2.2, Dual-Pixel PDAF
- Батерия: Li-Polymer 4300 mAh
- Операционна система: Android 9.0 Pie, One UI
- Физически размери: 162.3мм х 77.2мм х 7.9мм
- Тегло: 196гр.
- Особености: IP68, HDR10+, GBit LTE, Gorilla Glass 6 front/back, S-Pen, Fast Charging 45W
В окомплектовката освен Galaxy Note10+ получавате и адаптор за бързо зареждане 25W, много приятни жични слушалки AKG, кабел USB-C, както и другите стандартни добавки към всеки смартфон.
Бегъл поглед по фасадата на Samsung Galaxy Note10+
Стилът и лукса при Note10+ се забелязват от далеч, като поглеждайки го за пръв път веднага разбирате, че това произведение на Samsung е за много пари и може би е най-доброто, което компанията може да предложи на своите потребители през текущата година. Размерите му бързо издават, че това трябва да е апарат, представящ продуктовата серия Note, като Note10+ е най-големият Note досега. Със своите 6.8″ диагонал на дисплея, Note10+ е “едричък смартфон”, но наред с това не е толкова голям, колкото споменатите инчове биха определили. Факт е, че преди 5-6 години смартфоните с подобен дисплей се считаха за огромни и с доста малък интерес, от страна на специфично ориентирани потребители, но с 91% съотношение дисплей-към-тяло, Note10+ не влиза в споменатата специфична категория (макар че влиза в друга специфична категория).
Очаквано, Note10+ притежава симетричен дизайн т.е. предната и задната страна на апаратът, погледнати от страни, изглеждат идентично извити, почти достигащи се една-друга. Всъщност извитата част достига до металната рамка на смартфона, но ако присвием леко очи и не се вглеждаме много-много, можем дори да приемем, че двата “панела” се достигат от двете страни на Note10+.
Не само стилен, но и доста качествен е новият Galaxy Note10+. Компонентната база е на високо ниво, като говорим не само за това, което е “отвътре”, ами и за това, което е “отвън”. Всеки един милиметър от апарата гордо демонстрира високо качество, каквото се полага на представител на този ценови (и не само) клас. Най-общо казано, Samsung са се погрижили новият Note+ да изглежда и да се усеща на нужното ниво.
Предната част на Note10+ е почти изцяло заета от неговият голям дисплей, или поне 91%. Трудно можем да говорим за някакви рамки, предвид извитият дисплей, както и много тънките “ленти” в горната и долната част от апарата. Под формата на “дупка” в дисплея виждаме и централно разположената лицева “selfie” камера.
Ако приемем, че отпред Note10+ е “само дисплей”, то задната част определено е само…. “блясък”. Новото поколение “цветове” правят по-сериозно впечатление (поне първоначално) от (може би) всичко останало по този смартфон. Тестовият апарат е с цвят “Aura Glow”, поради което не можем да го приравним към някой основен цвят – според източника на светлина около вас и начина, по който държите смартфона, Note10+ може да е леко жълт, или леко червен, или в синята гама, или комбинация от всичко това. Супер гладкият заден панел, обаче, много бързо може да събере отпечатъци и петна при ежедневната употреба, и те да са доста видими.
На задната страна на Note10+ виждаме и основната камера – “тройна”, като разположението ѝ е видимо различно от предшественика. Хоризонтално разположената “лента” със сензорите е изправена вертикално в горният край на смартфона, което много хора възприемат като по-добрата позиция.
От дясната страна на много голяма част от апаратите на Samsung сме свикнали да виждаме поне един бутон – този за Power, но при Note10+ това не е така. Всъщност от дясната част апаратът не притежава нищо – нито контролни бутони, нито място за поставяне на карти SIM, нищо.
От лявата страна виждаме не само бутоните Volume, но и този за Bixby. Всъщност, тук е налице комбиниран бутон Bixby+Power, като се предоставя възможност да избирате дали това да не е просто бутон Power. Във фабричният си вариант, бутона не извършва никакви функции Power, като това трябва да се случва чрез опция в падащото меню.
Отгоре се намира мястото за картите SIM и microSD, както и допълнителният “шумозаглушаващ” микрофон.
Отдолу се намира основният микрофон, основният говорител, конекторът USB Type-C и, разбира се, писалката S-Pen. Самата писалка притежава разширена функционалност (в комбинация с допълнителния бутон върху нея), но не е чувствителна на натиск.
Дисплеят на Samsung Galaxy Note10+
Galaxy Note10+ може да се похвали с наистина уникален дисплей – новият 6.8″ Dynamic AMOLED на Samsung е просто чудесен, напълно в “тон” с желанието на корейската компания да предложи на своите клиенти премиум компоненти и възприятия. Трудно бихме обвили в думи всичко това, което представлява тази матрица Dynamic AMOLED. Възпроизвеждане, цветове, HDR10+, ъгъл на видимост – за каквото се сетите, все е на много високо ниво. Разделителната способност е 3440 х 1440, a плътността на пикселите е почти 500 ppi. По-добре като че ли няма как да е….
Дисплеят позволява някои интересни “глезотии”, свързани с Note-насочеността и наличната писалка S-Pen. Note10+ може да се използва буквално като лист хартия, върху който да си напишете нещо, набързо, без дори да активирате дисплея…
… по възможност не толкова грозно. Въпреки това софтуерът за разпознаване на ръкописен текст има голям шанс да разпознае дори толкова лошо написани изречения и да ги “въведе” в телефона в печатен вид.
Камерата на Samsung Galaxy Note10+
Очакванията към камерата на Galaxy Note10+ бяха доста високи, но въпреки това апаратът успява да ги оправдае. Имайте предвид, че Note10+ взаимства камерата от S10+, поради което не можем да очакваме сериозни подобрения в този аспект от представянето на Note10+, поне спрямо видяното вече от Galaxy S10+.
Налице е основна камера с три сензора, плюс допълнителен ToF 3D. Отново виждаме комбинацията 12MP+12MP+16MP, като основният сензор 12MP разполага с променлива бленда f/1.5-f/2.4, Dual-Pixel PDAF и OIS. Telephoto сензора също е 12MP, отново притежава PDAF и OIS, както и 2x зуум без загуба на качество на картината.
Нашите контролни снимки са направени при автоматични настройки, а “нощните снимки” са направени в режим “Night Mode”.
Няколко сравнителни снимки между основна камера и telephoto с 2x зуум:
Нощни снимки:
Батерията на Samsung Galaxy Note10+
Новият Galaxy Note10+ пристига с батерия с повишен (спрямо Note9) капацитет – 4300 mAh, което е с почти 10% повече спрямо предшественика. Подобренията не само в капацитета, но и при вариантите за зареждане – Note10+ притежава доста подобрени възможности за зареждане – 45W жично и 15W безжично, а наред с това апаратът може да се превърне в безжично зарядно устройство (Power Bank) с мощност 9W (способност да зарежда не само смартфони, но и смарт часовници, като например Galaxy Watch Active2).
Направихме кратък тест за зареждане на батерията на Watch Active2, като за 60% дозареждане за часовника (от 15% до 75%), Note10+ “пожертва” около 23% от капацитета на батерията си. Супер удобен вариант, който ще ви помогне да спрете да мислите кога и колко е заредена батерията на часовника и дали няма да спре да работи точно когато ви трябва най-много.
Предвид големият дисплей и мощният хардуер очаквахме представянето на Note10+ при време на работа в автономен режим да не е най-доброто, което сме виждали, и това очакване се оправда…. донякъде. Погледнато реално, всъщност Note10+ се представи отлично със своето време от малко повече от тринадесет часа и половина.
Субективни впечатления от Samsung Galaxy Note10+
Новият Galaxy Note10+ създаде у нас много голяма смесица от впечатления, като повечето бяха много положителни, а отрицателните бяха толкова малко, че дори може и да не ги споменаваме. Въпреки това спокойно можем да кажем, че представянето на Note10+ бе на нужното ниво и апаратът недвусмислено показа, че е достоен наследник на серията Galaxy Note. А сега да споменем някои по-конкретни неща, които ни направиха впечатление при Galaxy Note10+.
На първо място веднага прави впечатление размера на смартфона. За ежедневно носене в джоба Note10+ си е на ръба да е неудобен, особено ако трябва го държите почти постоянно в джоба и същевременно ви се налага да сгъвате крак, сядате и т.н. При по-дълбоки джобове евентуалният проблем се притъпява, но едни дънки с по-плитки джобове ще ви откажат тотално от желанието да ходите с телефона в джоба. Предвид по-бизнес ориентирането на Note10+, има вероятност този недостатък изобщо да не ви притеснява, предвид носенето на смартфона във вътрешният джоб на сакото. За сметка на това, обаче, големият размер на апарата означава и голям дисплей….
… а в случая на Galaxy Note10+ означава 6.8″ супер добър дисплей. Новият Dynamic AMOLED на Samsung e… като жив. Ако можем да се изразим така. Ако бе налице и 90Hz матрица, Samsung буквално щяха да “избият рибата” и да не оставят никакви възможности за каквато и да било конкуренция. Рядко сме били толкова малко словни що се отнася до дисплея на смартфона, но в случая всичко се свежда до простичкият факт, че трудно може да е по-добре от това. На езика на толкова споменаваното качество тип “Retina Display”, дисплеят на Note10+ би трябвало да се приравни към MEGA Retina Display.
Камерата също ни направи много добро впечатление, макар да нямахме сериозни очаквания, предвид използването на 4-то поколение сензор, започнал своите първи стъпки от Galaxy S7 Edge. Основният сензор се представя отлично, макар и при някои снимки (според светлината) да се забелязва леко “омекотяване” на сцената, но не изцяло. Освен това снимките при слаба светлина (нощни снимки) се оказаха също много добри. При толкова сериозна конкуренция в този аспект от представянето на смартфона, Note10+ съумява да се задържи на нужното ниво, макар да не прави най-добрите снимки, които можете да видите в момента.
Голям дисплей, мощен хардуер, и само 4300 mAh капацитет на батерията? Да, напълно е ОК, предвид фактът, че апаратът е замислен така, че консумацията да се държи под контрол и Note10+ да се представи също толкова добре и що се отнася времето на автономна работа. Ако си закупите и новият 45W адаптор, зареждането ще е направо песен. Недоволството ни тук е поради факта, че този адаптор не е изначално част от стандартната окомплектовка на смартфона. Особено при тази цена…
Положителен е и фактът, че Note10+ не е създаден да се върти около наличната писалка S-Pen, а по-скоро да я има като допълнение, като екстра, като нещо, което може да използвате, а може и да не използвате. Без нейната употреба Note10+ спокойно може да се третира като още по-голям Galaxy S10+, което няма как да е лошо сравнение.
Две неща ще споменем като “понижаващи общото перфектно представяне” – идеята за Aura Glow е уникална и доста хора би им допаднала тази “дъга от цветове”, но скоростта, с която се “събират” отпечатъци, петна и всякакви такива повърхностни замърсявания е наистина висока. Използването на Note10+ с прозрачен кейс може би ще е едно от най-добрите неща, което всеки нов собственик на този смартфон направи. Другото е бутона Power, намиращ се от ляво…. Защо???
В заключение
Новият Note10+ е общо взето всичко онова, на което Samsung са способни в момента да предложат под формата на смартфон, флагмански смартфон. Всички екстри, всички технологии, всичко онова, което един ползвател би искал… и Samsung са готови да им го дадат. Факт е, че ако използването на писалката е нещо важно за вас, Note10+ просто е без конкуренция – по-добър от миналогодишният модел, а тази година друг подобен апарат не сме и виждали.
Сравнението с Note9 е лесно – всичко е по-добро, без изключение. Ако гледаме от тази страна на нещата, Samsung са се справили повече от добре. Даже отлично. Сравнението с някои конкурентни продукти, обаче, може да отвори един по-различен дебат. В известна степен корейската компания си отдъхна леко, след като Huawei Mate30-Series не са толкова сериозен конкурен в световен мащаб, колкото би бил, ако на софтуерно/Google ниво нещата бяха нормални. От друга страна погледнато, ако писалката S-Pen не ви е на сърце, Galaxy S10+ може и да ви се стори много по-добре ориентиран ценово. Факт е, че дори без писалката, Note10+ (повече дисплей, повече RAM и Storage при основната версия, 45W зарядно) не е точно копие на S10+, но ценовата разлика може и да окаже своето влияние.
В крайна сметка можем да кажем, че Note10+ е по-добър от предшественика, и по-различен от S10+. При липсата на директна конкуренция (особено на българският пазар), Note10+ сe позиционира сам на върха не само на продуктовото представяне на Samsung, ами и в своята категория на флагмански note-smartphone.