Пазарът на 5G SoC няма да позволи бързо поевтиняване на смартфоните с 5G

Вече сме 2020 година и актуалният тренд се нарича 5G, поне що се отнася до мобилните телефони, които предстои да видим през следващите почти 12 месеца. Ако не броим затворената еко система на Huawei, основните доставчици на 5G SoC към момента са два – Qualcomm и MediaTek, като и двете компании разчитат предимно на TSMC 7nm за своите общо четири чипа, поддържащи 5G. Единствено Qualcomm Snapdragon 865 се произвежда от Samsung, но що се отнася до Snapdragon 765G, както и Dimensity 1000 и 800, всичко зависи от TSMC.

Предвид казаното по-горе, създаването на съвременен смартфон с поддръжка на 5G изисква да използвате някой от споменатите SoC, а към момента цената им е доста сносна. За последното причината е много явна – производството на TSMC 7nm е изцяло заето, поради което нито Qualcomm, нито MediaTek биха свалили към момента цените с цел придобиване на по-голям пазарен дял при 5G SoC (но и намаляване на печалбата). Не бива да забравяме и нещо много важно – пазараното търсене влияне осезаемо на цената, а търсенето на 5G SoC е по-сериозно от всякога.

Всичко това е една от основните причини защо в скоро време не можем да очакваме по-достъпни апарати с поддръжка на 5G. Дали има изобщо смисъл да се създават такива (цена под $300) е тема на един друг разговор, но в началото на 2020 година това едва ли влиза в краткосрочните планове на много от производителите, дори и китайските такива – ако през 2019 година един 4G SoC е съставял до 9% от цената на самият апарат, към момента с актуалните цени на 5G SoC, този процент е достига до 20%. Така единственият по-смислен начин за постигане на по-атрактивна цена за 5G смартфон е чрез по-ниска цена на 5G SoC, а за последното ще трябва да почакаме поне още няколко месеца.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *